Szukaj

Objawy alergii na gluten

Podziel się
Komentarze0

Alergia na gluten występuje bardzo często, szczególnie u dzieci. Jest niesłusznie mylona z celiakią, która charakteryzuje się wrodzoną nietolerancją glutenu przez układ pokarmowy i w przeciwieństwie do niej nie jest trwała. Objawy alergii na gluten różnią się u dzieci i u dorosłych.

Objawy alergii na gluten

Objawy alergii mogą pojawić się zarówno natychmiast po spożyciu produktu zawierającego gluten, jak i po kilku godzinach. Zdarzają się również sytuacje, w których alergia daje o sobie znać po kilkunastu godzinach, a nawet dwóch dniach od spożycia glutenu.

Objawy alergii na gluten u dzieci

Objawy alergii u dzieci są inne niż u dorosłych. Dzieci rzadko skarżą się na dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Najczęstszym objawem jest atopowe zapalenie skóry, a wysypka  najczęściej pojawia się na policzkach i kończynach. Pojawiają się również luźne stolce.

Alergia na gluten to częsta przypadłość starszych niemowlaków. Są wynikiem przedwczesnego podawania produktów zawierających gluten. Nierozwinięty jeszcze układ pokarmowy nie toleruje glutenu. Dzieci, które zbyt wcześnie otrzymały do spożycia bułki czy kaszę mannę są narażone na powracające dolegliwości. Im mniejsze dziecko, tym ryzyko wystąpienia alergii staje się większe.

Z podawaniem dziecku glutenu należy poczekać do 10 miesiąca jego życia, a w przypadku, kiedy w rodzinie ktoś cierpi na dolegliwości związane z nietolerancją glutenu, czas ten należy wydłużyć do 12 miesięcy.

Objawy alergii na gluten u dorosłych

Najczęstszym objawem są reakcje ze strony układu pokarmowego: biegunka i wymioty. Pojawiają się również nieprawidłowości układu oddechowego. Możliwe są napady kaszlu i duszności.

Objawy zależne są od czasu po jakim nastąpiła reakcja na niepożądany składnik. Jeśli alergia wystąpiła kilka minut po spożyciu glutenu, dolegliwości może być więcej. Najczęstsze objawy to: wymioty, biegunka, wstrząs anafilaktyczny, pokrzywka, katar alergiczny, duszności i atopowe zapalenie skóry. Po kilku bądź kilkunastu godzinach od spożycia objawem jest biegunka i zmiany skórne.

Leczenie alergii na gluten

Pierwszym krokiem w leczeniu powinno być natychmiastowe odstawienie produktów zawierających gluten. Trzeba pamiętać, że nie tylko chleb i mąka pszenna są źródłem alergii. Gluten może być składnikiem niektórych wędlin czy deserów. Najlepszym sposobem jest czytanie etykiet produktów, wbrew pozorom skomponowanie diety bezglutenowej nie jest takie trudne.

Komentarze do: Objawy alergii na gluten

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz