Szukaj

Wstrząs anafilaktyczny

Podziel się
Komentarze0

Najgwałtowniejszy przebieg ma ogólny odczyn alergiczny tzw. wstrząs anafilaktyczny. Zdarza się on często po pozajelitowym podaniu leku lub środka kontrastowego podczas badania radiologicznego. Objawy wstrząsu występują po kilku sekundach od podania alergenu. Ciśnienie wówczas gwałtownie spada, akcja serca ulega przyspieszeniu, skóra blednie, chory traci przytomność, mogą wystąpić drgawki, bezwiedne oddawanie moczu i stolca. Na skórze - pokrzywka. Wstrząs anafilaktyczny stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia. Należy natychmiast wezwać pogotowie.

Inne nazwy choroby: Anafilaksja;
Ponieważ wstrząs anafilaktyczny może wystąpić już przy wykonywaniu próby alergicznej, a także w trakcie dłuższej serii zastrzyków, osoba wykonująca ten zabieg np. w domu chorego, powinna być zawsze zaopatrzona w tzw. apteczkę przeciwwstrząsową. Pozwala to na ratowanie chorego jeszcze przed przyjazdem pogotowia.

Może wystąpić natychmiast i do piętnastu minut od kontaktu z substancją wywołującą alergię. Właściwe ukształtowanie życia zewnętrznego i wewnętrznego może ograniczać wpływ czynników wywołujących. Należy tu uwzględnić umiarkowane odżywianie się, które możliwie jak najmniej naraża organizm na substancje szkodliwe. To samo dotyczy środowiska domowego i pracy zawodowej. Należy uprawiać ruch i sport dla poprawy samopoczucia, dbać o właściwą równowagę pomiędzy aktywnością a odprężeniem psychicznym i fizycznym. Jeżeli chodzi o noworodki, nic nie chroni ich tak przez pół roku przed licznymi alergenami jak mleko matki. Matki, które chcą karmić piersią, a wywodzą się z rodziny obciążonej alergią, powinny po porodzie zdecydowanie żądać, by ich dziecko nie było karmione jakimikolwiek produktami mlecznymi. Kontakt z mlekiem krowim w pierwszych dniach życia może działać alergizująco nawet wówczas, gdy niemowlę będzie następnie karmione mlekiem matki. Jeżeli u matki brak laktacji, to w rodzinach obciążonych alergią jest uzasadnione podjęcie próby karmienia tzw. mlekiem ubogoalergenowym.

 
Pierwsza pomoc: Chorego potożyć tak, by kończyny dolne były wyżej niż głowa. Natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe

Komentarze do: Wstrząs anafilaktyczny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz