Szukaj

Zwiększone przyjmowanie płynów zmniejsza ryzyko kamieni nerkowych

Podziel się
Komentarze0

Amerykańskiej Kolegium Lekarskie (The American College of Physicians - ACP) wydało niedawno nowy zestaw wskazówek dla osób borykających się z problemem kamieni nerkowych. Wśród rad mających na celu zmniejszenie ryzyka wytworzenia kolejnych kamieni wymieniają między innymi zwiększenie przyjmowana płynów tak, by codziennie oddawana ilość moczu wyniosła 2 litry dziennie.

- Zwiększone przyjmowanie płynów rozłożone przez cały dzień może zmniejszyć ryzyko nawrotu kamieni przynajmniej o połowę, przy kompletnym braku efektów ubocznych – twierdzi dr David Fleming, przewodniczący Amerykańskiego Kolegium Lekarskiego. – Jednak osoby, które już przyjmują rekomendowaną ilość płynów, lub u których występują przeciwskazania dla zwiększenia tej ilości, nie powinny zwiększać ilości spożywanych płynów.

Częsty problem i duże ryzyko nawrotów

Szacuje się, że Stanach Zjednoczonych około 13% mężczyzn i 7% kobiet styka się na którymś etapie życia z problemem kamieni nerkowych. Kamienie tworzą się z maleńkich kryształków łączących się ze sobą w ich moczu i formujących grudy, których wielkość jest wystarczająca by powodować silny ból przy jego oddawaniu. Powoduje to również inne problemy, takie jak krwawienia i uszkodzenia nerek. 

Badania wykazują, że szanse na wytworzenie kolejnych kamieni w ciągu 5 lat od pojawienia się pierwszego wynoszą 35-50%, pod warunkiem, że pacjent nie poddaje się leczeniu. Chociaż zaleca się przyjmowanie leków i zmiany diety, dowody na to czy przeciwdziałają one nawrotom kamieni nerkowych nie są jasne. Dlatego, w celu stworzenia nowego zestawu wskazówek, ACP przeanalizowało badania opublikowane w latach 1948 – 2014, zwracając szczególną uwagę na pozytywne i negatywne skutki stosowania się do tych zaleceń.

Skuteczne zmiany w diecie

W wyniku analizy odkryto sporą ilość dowodów na to, że redukcja spożycia napojów gazowanych może przyczynić się do zwiększenia ryzyka nawrotu kamieni. Nie stwierdzono jednak wystarczającej ilości dowodów, że rodzaj pitej wody (z kranu, mineralnej) wpływa w jakikolwiek szczególny sposób na prewencję występowania kamieni. 

Potwierdziło się za to, że środki takie jak moczopędne tiazydy, allopuryniol i cytrynian faktycznie zmniejszają szanse na wytworzenie się kolejnych kamieni – najbardziej zauważalne było to w grupie pacjentów z kamieniami wapniowymi, które stanowią najczęściej występujący rodzaj.
Poza tym, ACP zaleca również zmiany w diecie takie jak rzadsze spożywanie produktów zawierających szczawian wapnia (np. rabarbar, szpinak), białko zwierzęce oraz zachowanie zdrowego poziomu wapnia w diecie.

Opracowała: Julia Liszka

Komentarze do: Zwiększone przyjmowanie płynów zmniejsza ryzyko kamieni nerkowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz