Szukaj

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn

Do zapalenia cewki moczowej u mężczyzn dochodzi w wyniku przyczyn zakaźnych oraz niezakaźnych, ale najczęściej jest to choroba przenoszona drogą płciową.

Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn

Przyczyny zapalenia cewki moczowej u mężczyzn

Największe szanse na zachorowanie mają mężczyźni znajdujący się w przedziale wiekowy pomiędzy 20. a 45. rokiem życia, którzy prowadzą rozwiązły tryb życia seksualnego i często podejmują się zachowań związanych z wysokim ryzykiem, np. brak korzystania z prezerwatyw.

Poniżej wyszczególnione zostały najczęstsze przyczyny powstania zapalenia cewki moczowej:

  • w wyniku zarażenia chorób wenerycznych np. chlamydia lub rzeżączka,
  • na skutek podrażnienia mydłem, wodą kolońską lub innymi kosmetykami,
  • podrażnienie szorstką odzieżą, zbyt energicznym stosunkiem płciowym lub masturbacją.

Objawy zapalenia cewki moczowej u mężczyzn

Podstawowym objawem wskazującym, że możemy mieć do czynienia z zapaleniem cewki moczowej jest ból odczuwany podczas oddawania moczu. Mogą występować również trudności z rozpoczęciem oddawania moczu. Może też zaistnieć uczucie częstego i pilnego oddawania moczu, także świąd i pewien rodzaj dyskomfortu. W wyniku skrajnych może nawet dojść do obecności krwi w moczu, jest to dolegliwość należąca do rzadkości.

Diagnostyka

Jeśli lekarz w wyniku wywiadu stwierdzi, że możliwe jest zapalenie cewki moczowej to może on poprosić o próbkę moczu do analizy. Prawdopodobnie również dokładnie zbada samego penisa i jądra.

W związku z tym, że jest to choroba przede wszystkim przenoszona drogą płciową. Po zdiagnozowaniu zapalenia wskazane jest przeprowadzenie badań na inne choroby.

Leczenie zapalenia cewki moczowej u mężczyzn

W ramach leczenia stosowane są antybiotyki, które występują w postaci leków doustnych lub zastrzyków. Czas trwania leczenia mieści się przeważnie w przedziale od kilku dni do dwóch tygodni. W okresie zapalenie należy zaniechać stosunków płciowych lub w ostateczności korzystać z prezerwatyw.

Można również starać się złagodzić objawy zapalenia domowymi sposobami. Odbywa się to poprzez picie płynów rozcieńczających mocz. Dzięki temu jest szansa na zmniejszenie bólu, doskwierającego podczas oddawania moczu. Przydatne są też leki przeciwzapalne.

Profilaktyka

Zapobieganie zapalenia cewki moczowej jest związane z ustrzeganiem się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Najlepsze w tym przypadku jest abstynencja lub stosowanie prezerwatyw. Należy również unikać wszystkich produktów drażniących, które mogą wywołać stan zapalny.

Możliwe komplikacje

W miarę wcześniejsze rozpoczęcie procesu leczenia może ustrzec chorego przed kolejnymi nieprzyjemnymi objawami. Jeśli proces gojenia odbywa się zbyt wolno może dojść do infekcji przy takich narządach jak: pęcherz, nerki, jądra lub prostata. W wyniku długoterminowych powikłań może nawet dojść do niepłodności.

Komentarze do: Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz