Szukaj

Zaburzenia w obrębie układu moczowo - płciowego u dziecka

Podziel się
Komentarze0

Wszelkie zaburzenia w obrębie układu moczowo-płciowego u małych pacjentów bywają trudne do rozpoznania, ponieważ mogą mieć w niektórych sytuacjach tylko jeden objaw. Jest nim gorączka, która jest przecież symptomem wielu innych chorób. Prawidłowe i wczesne rozpoznanie choroby jest bardzo istotne, bo skutki nieleczenia infekcji  bywają poważne.

Zaburzenia w obrębie układu moczowo - płciowego u dziecka

Zakażenie układu moczowego, czyli...?Schorzenie to charakteryzuje się obecnością drobnoustrojów (najczęściej są to bakterie) w drogach moczowych. W normalnych warunkach u człowieka, drogi moczowe powyżej zwieracza pęcherza moczowego są jałowe. Czasami, w wyniku pewnych czynników dochodzi do przenikania drobnoustrojów i ich powielania w drogach moczowych i to właśnie staje się przyczyną  zakażenia układu moczowego. Najczęściej występującą odmianą tego stanu chorobowego jest zapalenie pęcherza moczowego (cystitis).

Dużo poważniejsze jest jednak zakażenie, które spowodowane zostało wniknięciem bakterii poprzez moczowód do jednej lub obu nerek. Taki stan powoduje rozwój odmiedniczkowego zapalenia nerek (pyelonephritis).

U dzieci zakażenia układu moczowego częściej występują u dziewczynek. Wyjątkiem są niemowlęta, u których podobne schorzenia częściej zauważalne są u chłopców z wadami rozwojowymi układu moczowego. U bardzo małych dzieci zakażenie układu moczowego może wiązać się z takimi objawami jak: gorączka, rozdrażnienie, brak apetytu, ból brzucha, wymioty

Najczęstsze zaburzenia w obrębie układu moczowo-płciowego

Zbyt częste oddawanie moczu

Wiąże się ono z szeregiem różnych przyczyn. Może to być infekcja samego układu moczowego jak i cukrzyca. Powody mogą być również dużo bardziej prozaiczne: stres i zmartwienia również wpływają na częste wizyty w toalecie. Rodzice powinni więc ustalić przyczynę napięć u dziecka i poszukać źródła stresu w najbliższym środowisku, czy to szkolnym, czy rówieśniczym. Pomocne może okazać się więc uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego, które ułatwi dziecku codzienną pracę w szkole.


Ból podczas oddawania moczu

U dziewczynek spowodowany jest zapaleniem w okolicach ujścia cewki moczowej, do którego doszło w wyniku zakażenia drobnoustrojami. Doprowadza to do niekomfortowej sytuacji, w której chora co chwila odwiedza toaletę, bezskutecznie próbując opróżnić pęcherz. Pomocne mogą okazać się krotkie kąpiele w niewielkiej ilości wody z dodatkiem pól szklanki sody oczyszczonej. Należy unikać płynów do kąpieli, perfumowanego papieru toaletowego. Najlepsza przy tych dolegliwościach jest bielizna bawełniana.

Zbyt rzadkie oddawanie moczu

Podczas upałów dziecko, które dużo się poci, a jednocześnie pije za mało wody, może oddawać za mało moczu, nie raz nawet rzadziej niż co osiem godzin. Podobna sytuacja może zostać zaobserwowana przy gorączce. W organizmie dziecka jest wtedy za mało wody, a nerki wytwarzają bardzo skoncentrowany mocz. Najlepiej podawać więc dziecku zarówno podczas upałów jak i gorączki napoje pomiędzy posiłkami i stale o nich przypominać.


Podrażnienie żołędzi prącia

Pojawiające się niewielkie podrażnienie wokół ujścia cewki moczowej, może wiązać się z pojawieniem obrzęku, który utrudni chłopcu oddawanie moczu. Podrażnienie to nazywamy miejscowym pieluszkowym zapaleniem skory. Leczyć można je dzięki częstym wystawianiom podrażnionego miejsca na świeże powietrze, a także używaniu łagodnego mydła i codziennym kąpielom.

Ropa w moczu

U dziewczynki obecność ropy nie zawsze wiąże się z infekcją układu moczowego. Ropa może być symptomem infekcji pochwy, nawet jeśli nie występują przy tym upławy. Na drodze leczenia najpierw należy uzyskać czystą próbkę moczu do analizy. Istotne jest aby wykonać posiew, czyli badanie bakteriologiczne próbki. W przypadku jeżeli podobne dolegliwości wystąpią u niemowląt lekarz może użyć cewnika, aby pobrać z pęcherza odpowiednią ilość moczu potrzebną do badania.

Upławy

Częstym zjawiskiem są niewielkie upławy z pochwy, które jednak bardzo szybko ustępują. Większość z nich spowodowana jest działaniem mniej ważnych drobnoustrojów. Problemem są za to gęste, obfite upławy, powodujące podrażnienia lub upławy łagodne, ale utrzymujące się przez wiele dni. W momencie gdy natychmiastowy kontakt z lekarzem nie jest możliwy, dziecku pomóc może kąpiel w niewielkiej ilości wody z dodatkiem sody oczyszczonej. W zapobieganiu podrażnieniom i leczeniu ich pomóc może noszenie bawełnianej bielizny i przewiewnych ubrań, a także unikanie zapachowego papieru toaletowego i płynów do kąpieli.

Jak zapobiegać pojawianiu się zakażeń układu moczowo-płciowego?
  1. Pomocne może być tych kilka prostych zasad:
  2. picie odpowiednio dużej ilości płynów w ciągu doby (około 1,5 litra)
  3. przy wystąpieniu potrzeby oddania moczu, nie odwlekanie wykonania tej czynności
  4. codzienne picie soku z żurawin (około 1 litra), który hamuje przyleganie bakterii do błony śluzowej dróg moczowych
Autor:

Marta Płaza

Komentarze do: Zaburzenia w obrębie układu moczowo - płciowego u dziecka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz