Szukaj

Domowe sposoby na ból pęcherza moczowego

Podziel się
Komentarze0

Pęcherz moczowy to bardzo delikatny narząd, podatny na wszelkiego rodzaju choroby i zakażenia. Niestety, takie dolegliwości przydarzają się nam często, stąd istotna jest dobra znajomość potencjalnego zagrożenia, a także umiejętność jego ewentualnego zapobiegania.

Domowe sposoby na ból pęcherza moczowego

Ból głównym objawem


Wszelkie problemy i trudności dotykające pęcherz moczowy zazwyczaj są diagnozowane przez nas niemal natychmiast. Sprawcą takiego stanu rzeczy jest główny objaw większości dolegliwości, a mianowicie dojmujący ból. Jego obecność w okolicach układu moczowego praktycznie jednoznacznie sygnalizuje problemy z prawidłowym funkcjonowaniem.

Główne schorzenie


Najczęściej spotykanymi problemami dotyczącymi układu moczowego są zakażenia. Ten zespół schorzeń w głównej mierze atakuje kobiety.

Istnieją wiarygodne dane, że w zasadzie każda z pań w którymś momencie swojego życia może odczuć tego typu problem. Nie jest także stanowczo powiedziane, że będzie to wyłącznie jednostkowy przypadek.

U znacznej większości osób infekcje układu moczowego stają się niepokojące częste. Badania nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości i wskazują, że tendencje do nawrotu schorzeń są bardzo duże.

ZUM

Zakażenia układu moczowego (ZUM) powodowane są przede wszystkim przez bakterie. Polega to na rozmanażaniu się w końcowych odcinkach systemu zbyt dużej ilości drobnoustrojów.

Z czasem bakterie rozprzestrzeniają się na coraz wyżej położone partie. Takie ich działanie stają się przyczyną zmian zapalnych na obszarze układu.

Antybiotykoterapia

Jedną ze skutecznych metod leczenia zakażeń i bólów pęcherza moczowego jest prawidłowo dobrana oraz właściwie stosowana antybiotykoterapia. Pomocne okazują się także leki z grupy chemioterapeutyków (np. Biseptol, Trimesan, Furagin).


W razie jakichkolwiek problemów warto zastosować leki przeciwbólowe, które eliminują niechciane objawy. Uzupełnieniem dobrej terapii mogą stać się preparaty ziołowe dostępne bez recepty.

Domowe sposoby

Można także spróbować obejść się bez leków i zastosować kilka prostych sposobów na bóle pęcherza moczowego. Nie będą nam w zasadzie potrzebne żadne wymyślne specyfiki, a kilka produktów, które na pewno znajdą się w naszych domowych zasobach.

W pierwszej kolejności należy pić duże ilości płynów. Takim działaniem skutecznie wspomagamy nasz organizm w próbach pozbycia się chorobotwórczych bakterii, które zasiedlają układ moczowy i wywołują zakażenie. Zalecaną dawką jest przyjmowanie od 6 do 8 szklanek płynów dziennie.


Kolejną domową metodą, niejako związaną z poprzednią, jest picie soku z żurawiny. Udowodniono, że ma on niespotykane nigdzie indziej działanie lecznicze i prewencyjne w zakażeniach układu moczowego.

Jedna z teorii tłumacząca zaistniały fakt głosi, że to, zawarte w owocu, związki zwane proantocjanami zapobiegają przyczepianiu się bakterii do ściany pęcherza moczowego oraz ich namnażaniu. Daje to znakomity efekt, bowiem nawet jeżeli patogeny dostaną się do układu moczowego, to nie wywołają infekcji, bo zostaną szybko z niego usunięte.

Warto zainwestować w odpowiedni preparat zawierający witaminę C. Substancja, dzięki swoim właściwościom zakwaszającym mocz, utrudnia rozwój bakterii chorobotwórczych. Należy jednak pamiętać o konsultacji z lekarzem, bo czasami skorelowanie tej witaminy z innymi środkami bywa szkodliwe dla organizmu.

Następnym dobrym pomysłem może okazać się regularne stosowanie Echinacei. Jest to roślina należąca do astrowatych, która intensywnie stymuluje układ odpornościowy organizmu.

Jej zastosowanie jest bardzo szerokie, może być używana zarówno jako środek zapobiegawczy, jak i leczniczy w ostrych oraz przewlekłych problemach natury bakteryjnej, a także wirusowej. Zazywczaj dostępna jest w postaci herbat do zaparzania oraz tabletek.

Ostatnim sposobem jest stosowanie olejków eterycznych z drzewa sandałowego, bergamotki i jałowca. Zawarte w nich związki mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Te właściwości czynią je doskonałymi środkami wspomagającymi w leczeniu zapalenia dróg moczowych. Ze wspomnianych olejków można także utworzyć mieszankę, którą po rozcieńczeniu wcieramy w skórę nad pęcherzem moczowym.

Czy warto?

Zamiast stosować drogie i coraz częściej poddawane w wątpliwość antybiotyki, można zwrócić się ku domowym sposobom, które z pewnością nie spowodują żadnych uszczerbków na zdrowiu. Jeżeli leczenie takimi środkami jest absolutnie konieczne i nieodwołalne, to wymienione wyżej domowe metody będą stanowiły znakomity dodatek do terapii. Na pewno nie zaszkodzi, a może tylko pomóc.


Autor:

Dawid Kącki

Komentarze do: Domowe sposoby na ból pęcherza moczowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz