Szukaj

Domowe sposoby na ból przy oddawaniu moczu

Podziel się
Komentarze0

Pojawia się nagle i niepostrzeżenie. Boisz się iść do toalety. Sprawia ogromny dyskomfort, utrudniając normalne funkcjonowanie. Mowa oczywiście o bólu przy oddawaniu moczu. Sprawdziliśmy, jakie są domowe sposoby na kłopoty z mikcją!

Domowe sposoby na ból przy oddawaniu moczu

Skąd wziął sie problem?

Statystycznie większość ludzi oddaje mocz od 4 do 6 razy dziennie. Wszystko, rzecz jasna, zależy od ilości wypijanych płynów, trybu życia oraz aktywności fizycznej.

Za częstym oddawaniem moczu może stać picie zbyt dużej ilości płynów, zakażenie dróg moczowych, podrażnienie pęcherza moczowego przez kamienie, powiększenie prostaty, wysiłkowe nietrzymanie moczu, stres oraz cukrzyca.

Z kolei zatrzymanie moczu, dotyczące przede wszystkim mężczyzn, wiąże się z zablokowaniem przewodów moczowych przez kamienie, wrodzone zmiany patologiczne pęcherza lub cewki moczowej oraz zbyt wąski napletek bądź powiększoną prostatę.

Ból przy oddawaniu moczu zaś to problem spowodowany zapewne zapaleniem układu moczowego, drożdżycy, pochwy, stanu zapalnego członka oraz kamicy nerek albo pęcherza. Charakteryzuje się sporym natężeniem i dużą ostrością.

Ból przy oddawaniu moczu


Ból przy oddawaniu moczu, jak już zostało wspomniane, jest zazwyczaj spowodowany przez infekcję wirusową lub bakteryjną. Swoim zasięgiem bywa, że obejmuje także nerki i miedniczki nerkowe.

Wówczas taka choroba przebiega o wiele gorzej dla pacjenta, objawiając się gorączką, ogólnym uczuciem osłabienia oraz bólami w okolicy lędźwiowej. Zapalenie pęcherza występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.


Płeć piękna jest bardziej narażona na infekcje z powodu swojej budowy anatomicznej. Długość cewki moczowej u pań wynosi zaledwie 2,5 cm. Zdecydowanie ułatwia to drobnoustrojom przedostanie się do pęcherza moczowego i wywołanie tam stanu zapalnego.

U mężczyzn zaś częstemu i bolesnemu oddawaniu moczu zazwyczaj towarzyszy wydzielina z członka. Bywa to często objawem zapalenia penisa, które nastąpiło podczas kontaktu płciowego.

Zapobieganie – domowe sposoby

Ból przy oddawaniu moczu jest niezwykle bolesnym schorzeniem. Warto zastosować sie do poniższych wskazówek, domowych sposobów, które pozwolą ograniczyć występowanie tych, a także innych problemów z mikcją.

1. Unikaj spożywania napojów zawierających kofeinę, bowiem działają one silnie moczopędnie i drażniąco.

2. Odżywiaj sie zdrowo. Przede wszystkim jadaj wiele produktów, stanowiących źródło flawonoidów, selenu, cynku, hormonów roślinnych oraz witamin A, C, E. Te substancje odżywcze wzmacniają odporność na zakażenia, pozytywnie oddziałują na mięśnie, nerwy i inne tkanki. Obniżają także poziom ryzyka powiększenia prostaty i wystąpienia włókniaków.
3. Postaraj się schudnąć, jeśli masz nadwagę, gdyż tłuszcz na brzuchu uciska pęcherz.
4. Regularnie opróżniaj pęcherz, co pozwoli zapobiec zakażeniu, będącego efektem zastoju moczu.
5. Ogranicz palenie, a najlepiej całkowicie je rzuć! Zawarty w dymie kadm odkłada się w nerkach, powodując pojawianie się kamieni. Ponadto palenie sprzyja powstawaniu pewnych nowotworów pęcherza moczowego.
6. Spożywaj produkty bogate w błonnik. Składnik skutecznie zapobiega zaparciom, które mogą powodować ucisk na pęcherz.
7. Ćwicz mięśnie Kegla! Kobiety, bez względu na wiek, powinny trenować te mięśnie, co wzmocni układ moczowy oraz rozrodczy.
8. Stosuj wszelakie techniki relaksacyjne. Joga czy głębokie oddychanie pozwolą uniknąć pojawienie się stanów lękowych i napięć, które wpływają bardzo niekorzystnie na całościową i koherentną pracę pęcherza.

Kiedy wizyta u lekarza jest nieunikniona?

Infekcje układu moczowego nie są błahostką, dlatego w przypadku wystąpienia jakichkolwiek podejrzeń i niepokojących objawów należy udać się do stosownego lekarza. Nie można odwlekać tego na ostatnią chwilę. Potraktujmy problem jak nagły wypadek, sprawę nie cierpiącą zwłoki.

Jest kilka sypmtomów, obok których nie można przejść obojętnie. To ostatni dzwonek, zatem warto znaleźć trochę czasu i skierować swoje kroki do gabinetu medycznego.

Bezzwłocznie skonsultuj się ze specjalistą, kiedy wraz z oddawaniem moczu pojawia się ból lub ropny wyciek, mocz jest mętny, koloru różowego albo znajduje się w nim krew, bolesności są silne lub trwają dłużej niż kilka dni, jakiekolwiek problemy w oddawaniu moczu występują u niemowlęcia lub dziecka.

Autor:

Dawid Kącki

Komentarze do: Domowe sposoby na ból przy oddawaniu moczu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz