Szukaj

Kamica układu moczowego

Podziel się
Komentarze0

Kamica moczowa to choroba przewlekła, która objawia się powstawaniem złogów, tzw. kamieni w drogach moczowych. Kamienie różnych rozmiarów powstają na skutek zagęszczenia moczu oraz zwiększenia w moczu związków je tworzących.

Kamica układu moczowego

Większość kamieni składa się z soli wapnia, rzadziej z kwasu moczowego i fosforanów, powstają w wyniku nadmiernego wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego. Kamica moczowa częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.

Szczyt zachorowalności na kamicę u mężczyzn przypada między 30 a 40 rokiem życia, u kobiet również między 30 a 40 rokiem życia oraz między 50 a 65 rokiem życia.

Rozpoznanie choroby

Powstawanie kamieni oraz ich powiększanie prowadzi do kwaśnego lub zasadowego odczynu moczu. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na powstawanie kamieni jest koncentracja w moczu składnika, który występuje w warunkach zdrowia albo pojawia się na skutek schorzeń lub zdarzeń patologicznych. W celu rozpoznania choroby należy wykonać odpowiednie badania USG lub RTG, aby dokładnie zlokalizować położenie kamieni należy wykonać urografię.

Objawy kamicy moczowej

Zdarza się, iż u niektórych osób kamica moczowa występuje bezobjawowo, a obecność kamieni wykrywa się przypadkowo. Do najczęstszych objawów kamicy moczowej należy silny ból mający charakter kolki nerkowej. Ból u chorego najczęściej dotyka dolnej okolicy lędźwiowej, promieniując do krzyża i wzdłuż moczowodu aż do spojenia łonowego i cewki moczowej, czasami ból sięga aż do wewnętrznych części uda i podudzia. Ból może towarzyszyć choremu jedynie przez kilka minut, ale w skrajnych przypadkach może trwać kilka dni. Ból może się nasilać lub słabnąć, podczas jego występowania mogą pojawić się wymioty lub mdłości. Bezpośrednio po wystąpieniu kolki nerkowej może nastąpić silne parcie na mocz lub stolec. Mocz jest oddawany często, lecz w bardzo małych ilościach, częstym objawem kamicy moczowej jest pojawienie u chorego krwiomoczu makroskopowego. Napad uciążliwego bólu najczęściej spowodowany jest wzmożonym wysiłkiem fizycznym lub wstrząśnieniem ciała.


Przyczyny choroby

Wpływ na rozwój choroby ma ilość spożywanych napojów, niewłaściwa dieta, rodzaj wykonywanej pracy czy cechy osobnicze. Cechy wrodzone i dziedziczne mają w przypadku tej choroby małe znaczenie, dużo większe znaczenia ma klimat w jakim żyjemy, jeżeli jest to klimat ciepły to w większym stopniu jesteśmy narażeni na kamicę moczową. Podczas gdy żyjemy w ciepłym klimacie, nasza skóra jest bardziej narażona na utratę wody, chlorku sodu a co za tym idzie mocz staje się bardziej zagęszczony. Bardzo duży wpływ na występowanie tej choroby ma odżywianie, jeżeli stosujemy dietę wysokobiałkową oraz obfitą w wapń to w większym stopniu jesteśmy narażeni na obecność kamicy moczowej w naszym organizmie.


Leczenie


Podczas leczenia wskazane jest także nagrzewanie okolicy lędźwiowej lub stosowanie gorących kąpieli. W celu przyśpieszenia samoistnego wydalenia kamienia stosuje się tzw. uderzenia wodne, nie jest to jednak dobry sposób na pozbycie się choroby u osób w podeszłym wieku oraz u chorych z niewydolnością krążenia i nadciśnieniem. Niekiedy przeprowadza się operacyjne leczenie kamicy polegające na chirurgicznym usunięciu złogów lub przezskórnym rozkruszeniu ich przy użyciu fali mechanicznej. W kamieniu dochodzi do powstawania sił destrukcyjnych tzw. ściskających, działających od strony wniknięcia fali oraz tzw. rozprężających (rozrywających). Leczenie zachowawcze polega na obfitym nawadnianiu oraz podawaniu leków działających rozkurczowo i przeciwbólowo.

Zapobieganie

Kamicy moczowej możemy uniknąć jeżeli będziemy stosować odpowiednią dietę obfitą w warzywa, najlepszym rozwiązaniem jest spożywanie dużej ilości żurawiny oraz jagód, które działają antybakteryjnie. Bardzo ważne jest również picie odpowiednich ilości płynów, ale też nie wszystkich, szczególnie należy uważać na mocną kawę, herbatę oraz alkohol, które sprzyjają odwodnieniu organizmu.

Aktualnie uznaje się, iż kamica moczowa staje się problemem społecznym, ponieważ dotyka coraz więcej osób, które ze swoim problem zwracają się do specjalistów. Najważniejsze jest, aby stosować się do wszystkich zaleceń lekarzy, pamiętajmy jednak, że tak jak w przypadku każdej choroby lepiej jest jej zapobiegać niż leczyć. Stosujmy więc odpowiednią dietę i odpowiednio nawadniajmy organizm.

Autor:

Agnieszka Puszcz

Komentarze do: Kamica układu moczowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz