Szukaj

Schorzenia układu moczowego w ciąży

Podziel się
Komentarze0

Bardzo często okres ciąży sprzyja różnego rodzaju schorzeniom układu moczowego. Przyczyną jest jego delikatna struktura oraz podatność na infekcje bakteryjne. Ciężarna kobieta jest z tego powodu narażona na ból, pieczenie oraz inne nieprzyjemne objawy. W walce z chorobami układu moczowego stosuje się zazwyczaj leczenie antybiotykami.

Schorzenia układu moczowego w ciąży

Co jest powodem infekcji?

Powodem schorzeń układu moczowego są zmiany, które zachodzą w układzie fizjologicznym przyszłej mamy. Do zmian tych możemy zaliczyć przekrwienie układu moczowego na skutek działania estrogenów i progesteronu, zwolnienie perystaltyki moczowodów, poszerzenie dróg wyprowadzających mocz, a także zmianę odczynu moczu na mniej kwaśny.

Wszystkie zmiany fizjologiczne mają wpływ na pojawienie się chorób układu moczowego. Największym zagrożeniem są skupiska pałeczek okrężnicy czy bakterii jelitowych, które są w stanie zaatakować dowolny odcinek układu moczowego. Najczęstszymi celami są nerki, moczowody, pęcherz oraz cewka.

Objawy zakażenia układu moczowego

Jednym z objawów, który powinien nas zaniepokoić jest ból, pieczenie bądź kłucie podczas oddawania moczu. Parcia na pęcherz są bardzo bolesne, a mocz może wydawać się mętny. Często ma również nieprzyjemny zapach. Czasami z cewki może wydobywać się wydzielina.

Jeśli zauważymy choć jeden z objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza prowadzącego ciążę. Nie należy bagatelizować problemu, ponieważ zakażenie może się rozprzestrzenić uszkadzając m.in nerki.


Pamiętajmy, że nieleczone infekcje mogą być tragiczne w skutkach. Często przyczyniają się do poronienia lub przedwczesnego porodu.


Leczenie

Leczenie przyszłych mam polega na wprowadzeniu odpowiednich antybiotyków, tak jak w przypadku innych osób. Różni się jednak ich dawka, a także rodzaj. Leki są dobierane w taki sposób, aby jak najmniejszym stopniu zagrażały rozwijającemu się dziecku. Przy ostrych zakażeniach niezbędna jest hospitalizacja.

Lżejsze przypadki możemy leczyć wygrzewając się w łóżku, pijąc dużą ilość płynów i jak najczęściej oddawać mocz. Dzięki temu nasz organizm zostanie oczyszczony z bakterii i toksyn. Duży ból można złagodzić tabletkami przeciwbólowymi, które może nam przepisać lekarz.

Zapobieganie infekcjom

Aby zapobiec różnego rodzaju infekcjom najważniejsza jest staranna higiena intymna. Dzięki temu bakterie będą miały nikłe szansę rozwoju w układzie moczowym.

Bardzo istotne jest również odpowiednie odżywianie. Zalecane jest picie dużej ilości wody niegazowanej. Najlepiej spożywać ją z wyciśniętą cytryną lub sokiem żurawinowym. Dzięki temu bakteriom będzie dużo trudniej osiadać na ściankach dróg moczowych, a ich rozwój zostanie zahamowany.

Pamiętajmy, aby unikać napojów zawierających kofeinę, czyli kawy, coli oraz napojów energetycznych.

Niewskazane jest korzystanie z publicznych toalet, które są siedliskiem bakterii. Również korzystanie z jacuzzi jest zabronione.

Ważna jest wygoda. Bawełniana bielizna oraz luźne spodnie mogą zwiększyć nasze szanse na uniknięcie uciążliwych dolegliwości.

Autor:
Paulina Krawiec

Komentarze do: Schorzenia układu moczowego w ciąży

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz