Szukaj

Fakty i mity związane z zakażeniem układu moczowego

Podziel się
Komentarze3

Zakażenie układu moczowego to dolegliwość, z którą przynajmniej raz w życiu zmaga się co druga Polka. Pomimo tak szerokiego rozpowszechnienia choroby, zakażenie układu moczowego w dalszym ciągu uważane jest za problem wstydliwy. Narosło wokół niego wiele mitów, wśród których są także i takie, które nie tylko nie ułatwiają leczenia, ale wręcz je utrudniają. 


Poniżej przedstawiamy listę najczęściej zadawanych pytań, związanych z zakażeniem układu moczowego.

Czy to prawda, że ciepłe okłady (termofor, koc elektryczny) pomagają w złagodzeniu objawów?

TAK, ale…


coś za coś. Ciepłe okłady mogą złagodzić ból towarzyszący zakażeniom układu moczowego, trzeba jednak pamiętać, że wysoka temperatura przyczynia się również do rozwoju bakterii Escherichia coli, a one właśnie są przyczyną choroby. Dlatego kiedy mamy do czynienia z zakażeniem układu moczowego, w miarę możliwości unikajmy przesadnego nagrzewania podbrzusza, wybierając inne metody łagodzenia nieprzyjemnych objawów.

Czy cytryna i żurawina faktycznie pomagają w zakażeniach dróg moczowych?

TAK, ale…


w towarzystwie dużej ilości wody. Żurawina zawiera bowiem kwas chinolowy, który zmniejsza przyleganie bakterii do ścianek pęcherza. Cytryna natomiast zakwasza środowisko dróg moczowych, co pomaga w pozbyciu się niechcianych drobnoustrojów. Procesy te jednak wspomagane być muszą przez dużą ilość wypijanej wody, która pomoże wypłukać bakterie. Cytryna i żurawina mogą wspomóc proces leczenia, ale go nie zastąpią. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów choroby należy jak najszybciej udać się do lekarza w celu zdiagnozowania choroby.


Czy zakażenie dróg moczowych grozi nam tylko jesienią i zimą?

NIE


Podczas chłodniejszych, jak i cieplejszych miesięcy układ moczowy jest podatny na wyziębienie, jednak latem częściej o tym zapominamy. Częste zmiany temperatur, beztroskie siadanie na mokrej trawie lub chłodnych murkach, a także mokry strój kąpielowy i przede wszystkim brak odpowiedniej higieny np. pod namiotem doprowadzić może do kłopotów z układem moczowym.

Czy zakażenie układu moczowego zawsze jest dolegliwością nawracającą?

NIE


Najnowsze badania dowodzą, że nawroty choroby można w istotny sposób zmniejszyć, stosując preparaty zawierające substancję czynną o nazwie liofilizowany ekstrakt wybranych szczepów E. Coli. Specyfiki te stymulują ogólną odporność organizmu i zmniejszają ryzyko nawrotu objawów.

Czy istnieje miejsce, w którym kobiety mogłyby wymienić się spostrzeżeniami na temat zakażenia układu moczowego oraz zaczerpnąć wiarygodnych informacji dotyczących tej choroby?

TAK


W ramach społecznej akcji ,,Kobiece sprawy - nasze sprawy”, mającej na celu pomoc paniom, które cierpią lub cierpiały na zakażenie układu moczowego, utworzona została strona www.urokobiecesprawy.pl, gdzie zapoznać się będzie można z listą najistotniejszych objawów choroby, poradami lekarzy - specjalistów. Wszystko po to, aby przekonać Polki, że zakażenie układu moczowego nie jest dolegliwością wstydliwą, a przy odpowiednim leczeniu - szybko ustępującą.

Więcej na: www.kobiecesprawy-naszesprawy.pl

Komentarze do: Fakty i mity związane z zakażeniem układu moczowego (3)

krychaa
krychaa 17-04-2012 14:44

moje sposoby

2

żurawina, witamina C, kapsułki Prouro i duża ilość wody mineralnej to moim zdaniem najlepsze sposoby zapobiegania zapaleniu pęcherza.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
agamm
agamm 03-06-2011 10:22

a co z probiotykami?

1

a co z probiotykami kobiecymi? czy one też chronią przez infekcjami pęcherza? na opakowaniach jest napisane "ochrona układu moczowo-płciowego" i w tym celu biore provag, czy dobrze robię???... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze