Szukaj

Zwiększenie poziomu kwasów Omega-3 we krwi powoduje polepszenie jakości snu

Podziel się
Komentarze0

Kwasy tłuszczowe Omega-3, najczęściej pochodzące z olejów rybnych, w tym tuńczyka i łososia, związane są z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Nowe badanie sugeruje, że wyższy poziom Omega-3 DHA jest związany z lepszą jakością snu.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii opublikowali wyniki swoich badań w czasopiśmie The Journal of Sleep Research. Przeprowadzili swoje badania wśród 362 dzieci z Wielkiej Brytanii w wieku od 7 do 9 lat, których nie rekrutowano na podstawie problemów ze snem. Według badań, zła jakość snu wiąże się u dzieci z problemami zdrowotnymi i słabymi zdolnościami behawioralnymi i poznawczymi, czyli takimi samymi problemami zdrowotnymi, jak te, związane z brakami długołańcuchowych kwasów tłuszczowych Omega-3.

Zbadano u nich, czy przyjmowanie zespołu 600 mg suplementów z Omega-3 DHA poprawi jakość ich snu. Na początek, zespół poprosił rodziców i opiekunów, by ocenili nawyki snu ich dziecka podczas typowego tygodnia. Okazało się, że 40 % dzieci ma problemy ze snem na szczeblu klinicznym, w tym odmawia pójścia spać, ma lęki odczuwane przy zasypianiu, budzi się w środku nocy. Następnie zamontowano czujniki na nadgarstkach u 43 dzieci z zaburzeniami snu, aby monitorować ich ruchy podczas snu przez 5 nocy. Dodatkowo, zespół zarejestrował przy użyciu próbki krwi z palca, poziom wielonasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6 u dzieci.

U dzieci z grupy przyjmującej Omega-3 zmniejszyły się zaburzenia snu

Chociaż wcześniejsze badania sugerowały związki między zaburzeniami snu i niskim poziomem Omega-3 u niemowląt i dzieci z trudnościami w nauce i problemami w zachowaniu, naukowcy twierdzą, że jest to pierwsze badanie dowodzące związku pomiędzy snem, a zawartością kwasów tłuszczowych we krwi zdrowych dzieci. Wyniki badania wykazały, że w porównaniu z dziećmi, które przyjmowały placebo w postaci kukurydzy lub soi, dzieci, które przyjmowały codziennie suplementy Omega-3 doświadczyły prawie 1 godziny więcej snu każdej nocy. Dodatkowo, doświadczyły one
o siedem mniej epizodów nocnego wstawania na dobę, w porównaniu z grupą placebo.

Wiodący autor badania, prof. Paul Montgomery powiedział: - Odnotowywanie problemów ze snem na poziomie klinicznym w 4 na 10 osobach niniejszej ogólnej populacji jest powodem do niepokoju. Od dawna wiadomo, że różne substancje, wytwarzane w organizmie z kwasów Omega-3 i Omega-6, takie jak melatonina, odgrywają kluczową rolę w regulacji snu.

Ograniczenia badania dają podstawy do jego kontynuacji

Zespół uważa, że dalsze analizy są potrzebne, biorąc pod uwagę niewielką liczbę dzieci uczestniczących w badaniu pilotażowym. Ponadto, dzieci z badania nie cierpiały z powodu zaburzeń snu, a zatem wyniki nie mogą być uogólnione do „klinicznie określonej populacji". Jednakże użycie próbek krwi z palców dało obiektywną ocenę zawartości kwasów tłuszczowych we krwi, co jest definitywnym plusem badania.

Komentarze do: Zwiększenie poziomu kwasów Omega-3 we krwi powoduje polepszenie jakości snu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz