Szukaj

Zmęczenie oczu - objawy i lekarstwa

Podziel się
Komentarze6

Częstymi objawami zmęczonych oczu są: piekące i łzawiące oczy, uczucie podrażnienia i szczypanie, z towarzyszącą nadwrażliwością na światło. Zamglone widzenie, czasami widzenie podwójne, które staje się także widzeniem bardzo niewyraźnym. Czasami możemy odczuć bóle głowy, a nawet zawroty.


Kiedy zmęczeniu oczu towarzyszą zawroty głowy, może w takiej sytuacji chodzić o zaburzenia konwergencji (ruch zbieżny oczu) albo o zaburzenia refrakcji oczu, co wywołuje właśnie pewien rodzaj niestabilności. Dlatego doradza się konsultację z lekarzem okulistą.

Przyczyny zmęczenia oczu

Zmęczenie oczu może się pojawić w wyniku jakiegoś zaburzenia widzenia, które nie zostało wykryte, a więc także pozostaje niewyleczone. Jest to bardzo częste w przypadku ametropii, czyli tak zwanej niemiarowości (krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm), albo na początku dalekowzroczności starczej. Może również chodzić także o zbyt częstą pracę na komputerze, na przykład. Kiedy bowiem patrzymy na coś z bliska, przez dłuższy czas, mięśnie gałki ocznej są ekstremalnie nadwyrężone i oko się męczy, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Objawy przychodzą więc szczególnie pod koniec dnia.

Zmęczenie oczu to nie to samo co zespół suchego oka, nawet jeśli objawy są podobne. Zespół suchego oka jest bardzo często wywołany niedostatecznym wydzielaniem łez. Objawom więc towarzyszy wrażenie suchego oka. Praca przed ekranem komputera także może się przyczyniać do pojawienia się zespołu suchego oka, a to dlatego, iż rzadziej mrugamy i powierzchnia oka w związku z tym się wysusza.

Lekarstwa na zmęczone oczy


Tyle lekarstw, ile przyczyn... Przeczytajcie więc uważnie każdy z następujących tutaj punktów i spróbujcie wybrać najlepsze rozwiązanie, które wydaje się najbardziej pasować do waszego przypadku.

- Sprawdźcie, czy nie macie problemów ze wzrokiem, które nie zostały skorygowane, a także, czy wasze okulary są odpowiednio przystosowane do waszej wady. Dlatego też powinniście się skonsultować z lekarzem okulistą.

- Róbcie mnóstwo przerw zamykając oczy. Przerwa, nawet krótka, pozwala oczom szybko wrócić do normalności: 5-minutowa przerwa co godzinę albo 15-minutowa przerwa co dwie godziny.


- Zmieńcie oprawki okularów albo szkła. Albo na lżejsze, albo na takie, które poprawią komfort widzenia: antyrefleksyjne, anty-UV i z powłoką chroniącą przed zarysowaniem, tak zwaną powłoką anti-scratch.

- Uporządkujcie prawidłowo swoje środowisko pracy (refleksy na ekranie monitora, oślepienie). Rzadko o tym myślimy, ale czasami wystarczy po prostu zmienić oświetlenie wokół siebie, aby zmniejszyć albo nawet całkowicie zapobiec zmęczeniu oczu:

- Flitry antyrefleksyjne na ekranie monitora nie są koniecznie potrzebne, poza tym, mogą one zmniejszać kontrast i przeszkadzać w czytaniu.

- Aby uniknąć oślepienia, pole widzenia nie powinno zawierać bezpośredniego źródła światła (okno, na przykład). Aby przetestować różnice, możecie spróbować użyć zasłon albo żaluzji, które zapobiegną odbiciom światła. Idealną sytuacją byłoby, gdyby ekran był prostopadły do źródła światła.

- Uświadomcie sobie, jaki jest wasz stan ogólny: wiedzcie, iż jeśli jesteście generalnie zmęczeni, to możecie odczuwać zmęczenie na poziomie oczu na pierwszym miejscu.

– Niektóre zaburzenia (na przykład, niewydolność konwergencji oka), mogą być leczone dzięki sesjom ortoptyki. Ortoptyk pomoże nam w reedukacji mięśni ocznych już w ciągu dziesięciu seansów.

- Unikajcie powietrza zadymionego albo klimatyzowanego: te przyczyniają się do braku łez, kiedy mamy z nimi zbyt długi kontakt. Sztuczne łzy mogą przynieść ulgę. Ale, leczą one symptomy, jednakże nie rozwiązują przyczyn problemów.

- Spróbujcie także kompresów z rumianku na oczy, mają one bardzo dobre działanie w przypadkach zbyt długiego wpatrywania się w ekran komputera, na przykład.

- Witaminy i oligoelementy mogą zapobiec zmęczeniu oczu, nawet jeśli na dzień dzisiejszy brakuje badań potwierdzających rzeczywistą skuteczność tych suplementów diety.

- Istnieją także nowe szkła korekcyjne, pozwalające walczyć ze zmęczeniem oczu. Pozwalają one przywrócić równowagę w systemie akomodacji oka, przede wszystkim w przypadku stałego wpatrywania się na przykład w ekran komputera.

Komentarze do: Zmęczenie oczu - objawy i lekarstwa (6)

MartynaJ
MartynaJ 23-06-2016 11:45

Luteina na oczy

6

Potwierdzam, że praca przy komputerze i sztuczne światło strasznie wysuszają i męczą oczy, dla tego dłuższego czasu biorę luteinę i nie mam już problemów z suchymi oczami, znikną też problem wrażliwości na sztuczne świat... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (6)
Pokaż cały wątek (6)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze