Szukaj

Zgaga - dolegliwość XXI wieku

Podziel się
Komentarze0

Zgaga to rosnący, globalny problem naszej populacji.  W Polsce tej dolegliwości doświadczyło blisko 14 mln Polaków. Niepokoi fakt, że zbyt mało osób cierpiących z powodu zgagi, bo tylko 16% rozumie przyczynę tej dolegliwości. Tymczasem, zgaga jest najczęstszym i najbardziej charakterystycznym objawem choroby refluksowej przełyku.


W  odniesieniu do światowych danych (zgaga występująca przynajmniej jeden raz w tygodniu) częstość występowania choroby refluksowej w populacjach europejskich oraz północnoamerykańskich jest bardzo wysoka - zawiera się w granicach 15-22% i stale wzrasta.

Przyczyny

Jako najczęstszą przyczynę zgagi, Polacy podają „tłuste potrawy”, „ostre potrawy” oraz „nieregularne i zbyt obfite posiłki”. Stosunkowo duża grupa respondentów (17-19%), jako przyczynę zgagi podaje „stres”. Bezpośrednio nie wywołuje on zgagi, lecz może nasilać jej odczuwanie. Z drugiej strony, stres może być pośrednio związany z chorobą refluksową przełyku. Ludzie żyjący w stresie mają tendencję do spożywania większych ilości pokarmu, zwykle w pośpiechu. Częściej palą tytoń i piją alkohol - a to są czynniki zwiększające ryzyko choroby refluksowej przełyku. Ludzie żyjący w stresie miewają problemy ze snem, a niedobór snu nasila odczuwanie zgagi. W ten sposób wytwarza się „błędne koło”.

Objawy

Im częściej występuje zgaga, tym bardziej wiąże się to z upośledzeniem jakości życia. Osoby ze zgagą odczuwaną rzadziej niż jeden raz w tygodniu, skarżą się jedynie na obniżenie witalności. Natomiast, osoby, które mają zgagę przynajmniej jeden raz w tygodniu, dodatkowo odczuwają upośledzenie sprawności fizycznej oraz pogorszenie ogólnego samopoczucia. W Polsce, na uciążliwość zgagi skarżą się najczęściej osoby po 40. roku życia - mówi gastroenterolog, Profesor Andrzej Dąbrowski z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.


Zdecydowana większość (73%) spośród badanych, którzy w swoim życiu miewali zgagę, ocenia, że jest ona uciążliwa, przy czym dla co czwartego respondenta (26%) - bardzo uciążliwa. W badaniu TNS OBOP, 66% ankietowanych przyznaje, że „gdy dopadnie mnie zgaga mam trudności, aby pracować, trudno mi się skupić, itp.”

Leczenie


Dla 88% respondentów idealny lek na zgagę powinien łagodzić palące objawy szybko i być przede wszystkim bezpiecznym farmaceutykiem. Takie kryteria spełnia Gaviscon - lek z kategorii supresantów refluksu, które natychmiast reagują w żołądku z kwasem solnym tworząc warstwę żelu i skutecznie łagodzą uszkadzający wpływ refluksu żołądkowo-przełykowego. Przynosi on ulgę od zgagi już po 3 minutach od zażycia, a dzięki swemu unikalnemu i naturalnemu mechanizmowi działania może być stosowany także przez kobiety w ciąży i karmiące mamy. Ta cecha leku jest ważna aż dla 78% respondentów.  Substancje czynne zawarte w leku, pochodzące z alg, osłaniają przełyk przed uszkadzającym działaniem treści żołądkowej, nie wchodząc w reakcje chemiczne z organizmem.


Badanie zrealizowane przez TNS OBOP na zlecenie Reckitt Benckiser, producenta leku Gaviscon, w dn. 3-6 lutego 2011 r. na reprezentatywnej losowej ogólnopolskiej próbie 1005 osób w wieku 15 i więcej lat. Technika badania to CAPI, czyli bezpośrednie wywiady kwestionariuszowe przeprowadzane w domach respondentów przy pomocy komputera. Maksymalny błąd statystyczny dla takiej wielkości próby wynosi +/-3%, przy wiarygodności oszacowania równej 95%.

Lek Gaviscon (OTC) wskazany jest do leczenia objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, takich jak odbijanie, zgaga, niestrawność (związana z refluksem), na przykład po posiłkach, w czasie ciąży a także u pacjentów z objawami związanymi z refluksowym zapaleniem przełyku. Unikalny mechanizm działania leku, który po połączeniu z kwasem żołądkowym tworzy warstwę kwasu alginowego, blokuje przedostawanie się treści żołądkowej do przełyku. Lek szybko zwalcza uczucie zgagi przynosząc uczucie ulgi już po 3 minutach. Dzięki naturalnym składnikom i mechanicznemu sposobowi działania, Gaviscon może być stosowany przez kobiety w ciąży i w okresie laktacji.

Gaviscon jest światową marką firmy Reckitt Benckiser. Preparat z ponad 40. letnim doświadczeniem jest obecny w 38 krajach. W 13. z nich stał się liderem wśród leków bez recepty stosowanych na problem zgagi. Od stycznia 2011 roku jest dostępny w aptekach dla polskich pacjentów.

Lek w Polsce dostępny jest w postaci:
zawiesiny doustnej o smaku mięty (500 mg + 267 mg + 160 mg)/10 ml
tabletek do rozgryzienia i żucia o smaku mięty (250 mg +133,5 mg + 80 mg)


Komentarze do: Zgaga - dolegliwość XXI wieku

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz