Szukaj

Brak krzepliwości krwi

Podziel się
Komentarze2

Krzepnięcie krwi, to naturalny proces fizjologiczny ludzkiego organizmu, który odpowiada za prawidłowe gojenie się ran. W wyniku skaleczenia lub przecięcia, naruszone zostają naczynia krwionośne, które po chwili zasychają i tworzy się z nich strup. Jest to naturalny mechanizm obronny organizmu.

Brak krzepliwości krwi

Przyczyny braku krzepnięcia krwi


Przyczyną, która powoduje słabe krzepnięcie krwi i gojenie się ran, jest w dużej mierze brak witaminy K. Produkowana jest samoczynnie przez organizm, jednak nie zawsze jej ilości są na tyle wystarczające, by skutecznie i szybko mógł zareagować i zatamować krwawienie. Dodatkowo jej niedobory mogą powodować łatwiejsze powstawanie krwotoków wewnętrznych i zewnętrznych. Witaminę K znaleźć można w ciemnozielonych warzywach takich jak sałata, brokuły, szpinak czy kapusta. Znajduje się również w jajkach, orzechach czy jogurtach.Objawy zaburzeń krzepnięcia krwi


Najbardziej widocznymi objawami zaburzenia krzepnięcia krwi są częste i długie krwawienia. Na przykład po przecięciu warstwy naskórka na palcu proces krwawienia jest długi, krew powoli zasycha, stając się strupem. Objawy można dostrzec również w innych sytuacjach, takich jak: krwawienie po wyrwaniu zęba, krwotoki, krwotoki jam stawów. Bardzo często zdarza się sytuacja, w której pojawiają się większe krwawienia wewnętrzne do mózgu, mięśni lub przewodu pokarmowego. Kobiety mogą zauważyć u siebie nienaturalnie długie krwawienie w czasie miesiączkowania. U wrażliwych osób, mogą pojawiać się siniaki i zaczerwienia.


Leczenie słabego krzepnięcia krwi

Po pierwsze zaleca się wzbogacenie diety głównie o produkty z witaminą K. Również istotną rolę odgrywa witamina D. Do prawidłowej diagnozy potrzebne jednak są badania laboratoryjne, ponieważ słabe krzepnięcie krwi to rodzaj skaz krwotocznych, które można podzielić na:

- skazy krwotoczne płytkowe,

- skazy krwotoczne osoczowe,

- skazy krwotoczne naczyniowe,

- skazy krwotoczne typu mieszanego.

Badania pozwolą określić czy występuje niedobór lub nadmiar jakiś składników odpowiedzialnych za prawidłowe krzepnięcie. Następnie po otrzymaniu badań wybiera się metodę leczenia. W przypadku groźnej odmiany, podaje się preparaty krwiopochodne zawierające w sobie substancje, których brakuję w składzie krwi u chorego.

Komentarze do: Brak krzepliwości krwi (2)

Mariia
Mariia 06-11-2015 14:11

Witamina K na brak krzepliwości krwi

2

Najlepiej jak się wykryje problemy z krzepliwością to brać więcej witaminy K chociażby w formie suplementów diety.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze