Szukaj

Zapalenie wyrostka robaczkowego

Podziel się
Komentarze0

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego występuje w każdym wieku, zwykle jednak między 5 a 40 rokiem życia. Należy do najczęstszych ostrych chorób jamy brzusznej. Wyróżnia się dwie postacie zapalenia wyrostka robaczkowego:

Inne nazwy choroby: Ślepa kiszka;
Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego: Nagle występują bóle w prawej części brzucha nasilające się przy kaszlu, kichaniu lub chodzeniu. Często dołączają się zawroty głowy, wymioty, podwyższona temperatura, zaparcie, wzdęcia, nieprzyjemny zapach z ust. Brzuch jest twardy; bóle mogą promieniować w kierunku pęcherza moczowego i narządów płciowych.

Przewlekle zapalenie wyrostka robaczkowego: Charakteryzuje się występowaniem przez okres miesięcy zmiennych dolegliwości (takich jak uczucie rozbicia, bóle brzucha, zaburzenia w oddawaniu stolca), zanim rozwinie się postać ostra.

Narastanie dolegliwości bólowych sprawia, że chory najchętniej leży z podkurczonymi nogami lub na prawym boku. Temperatura ciała podnosi się stopniowo, nie przekraczając jednak 37,5-38,5°C. Dość znacznemu przyspieszeniu ulega tętno.


Należy pamiętać, że objawy ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego bywają niekiedy różne i odbiegają od wyżej omówionych. Przebieg choroby, np. u dzieci, bywa często niezwykłe gwałtowny, natomiast u osób starszych, mimo zaawansowania procesu chorobowego, objawy są często słabo wyrażone.

Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego wymaga niezwłocznego leczenia operacyjnego. Jeżeli zaobserwujemy objawy sygnalizujące tę chorobę, to chory powinien jak najszybciej znaleźć się w szpitalu.

Możliwe następstwa i powikłania

W trakcie choroby może dojść do sklejenia się pętli jelitowych z jelitem ślepym i tworzenia się ropni. Pozostawienie ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego bez leczenia może doprowadzić w ciągu dwudziestu czterech godzin do przebicia się zapalenia do otrzewnej. Najczęściej powikłanie to występuje w czwartym dniu. W takim przypadku bóle mogą przejściowo się zmniejszyć, wkrótce jednak ponownie ulegają nasileniu oraz dołączają się wymioty i gorączka.

Komentarze do: Zapalenie wyrostka robaczkowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz