Szukaj

Jak radzić sobie z czkawką?

Podziel się
Komentarze1

Czkawka to chyba najbardziej tajemnicza reakcja organizmu. Mimo rozwoju nauki i wiedzy, tak naprawdę nikt nie sprecyzował przyczyn jej pojawienia się. Każdy z nas zapewne nie raz w swoim życiu doświadczył tej przydałości. Czym ona jest i jak sobie z nią radzić?

Jak radzić sobie z czkawką?

Czym właściwie jest czkawka?

To tak zwany odruch bezwarunkowy, polegający na rytmicznych skurczach przepony, na które nie mamy wpływu.

Mięsień przepony, który działa na zasadzie tłoka, zasysa powietrze przez drogi oddechowe, a równocześnie dochodzi do zamknięcia światła głośni, co powoduje przerwanie wdechu i wydaje charakterystyczny dźwięk.

Czkawka pojawiająca się co jakiś czas jest powszechną dolegliwością, ustępującą zwykle samoistnie. Trwa przeważnie kilka minut i nie stanowi zagrożenia dla organizmu.

Co interesujące na tę dolegliwość mogą cierpieć nawet dzieci znajdujące się w łonie matki.

Jakie są przyczyny jej występowania?


To pytanie stare jak świat, na które do tej pory nikt jeszcze nie znalazł jasnej odpowiedzi. Naukowcy mają jednak kilka teorii na temat przyczyn występowania czkawki.

Do najważniejszych zaliczają pobudzenie zakończeń nerwu błędnego. Może być to spowodowane np. spożyciem zbyt ciepłego pokarmu lub też zbyt szybkim jedzeniem, któremuy towarzyszy połykanie dużej ilości powietrza. Jest to tak zwana pośrednia przyczyna wywołująca czkawkę.

Bezpośrednią przyczyną mogą być np. impulsy nerwowe, które są generowane w naszym mózgu, a następnie pobudzają one mięsień przepony do mimowolnego skurczu. Może to być spowodowane silnym pobudzeniem ośrodkowego układu nerwowego, za pomocą silnych emocji czy też stresu.


Jak można sobie z nią poradzić?

Czkawka trwa przeważnie kilka minut. Jest dla nas nieprzyjemna, więc staramy się jak najszybciej ją zwalczyć. Sposobów jest wiele, wszystkie one mają na celu odwrócenie uwagi od problemu.

Możemy napić się wody, czy tez zjeść łyżeczkę cukru. Dzięki temu skupiamy się na innej czynności – przepona uspokaja się, organizm zajmuje się trawieniem, przez co zmienia czestość wydechów. Czkawka ustępuje.


Sprawdzone sposoby
na czkawkę:
  • uciskaj wnętrze dłoni kciukiem drugiej ręki – ma to na celu rozproszenie uwagi naszego organizmu, co ma pomóc w przerwania napadu czkawki,
  • wstrzymuj powietrze – lekkiemu wzrostowi stężenia dwutlenku węgla w płucach towarzyszy rozluźnienie przepony,
  • zaskocz swoje kubki smakowe – zjedz kawałek cytryny lub ogórka kiszonego,
  • oddychaj do torebki foliowej i wdychaj z niej powietrze. Oddychaj spokojnie i głęboko.
Co jeśli czkawka nie mija?

Czasem bywa tak, że atak czkawki trwa zbyt długo. Może to świadczyć o negatywnych zmianach w naszym organizmie.

Może być objawem chorób jamy brzusznej np. refluksu przełyku, zapalenia trzustki lub wątroby oraz chorób jelit. Jest także skutkiem spożycia zbyt dużych ilości alkoholu, które prowadzą do podrażnień błon śluzowych przewodu pokarmowego.

Świadczyć może także o chorobach w obrębie klatki piersiowej: zawale serca, niewydolności mięśnia sercowego, czy też o zapaleniu płuc.

Jeśli czkawka trwa u Ciebie zbyt długo – pamiętaj nie zwlekaj tylko udaj się do lekarza!

Czy można się ustrzec przed czkawką?

Przede wszystkim musimy zwrócić większą uwagę na nasze codzienne przyzwyczajenia. Należy unikać jedzenia w pośpiechu – jedz zatem powoli. Dzięki temu pokarm zostanie lepiej rozdrobniony i nie połkniesz z nim zbyt dużej ilości powietrza.

Nie spożywaj również zimnych napojów gazowanych, dużej ilości kawy oraz alkoholu.

Czkawka jest dolegliwością towarzyszącą nam przez całe życie. Nie możemy jej leczyć, jedynie próbować się przed nią ustrzec. Pojawia się niespodziewanie i tak samo niespodziewanie znika. Pamiętaj jednak, aby nie bagatelizować dolegliowści z nią związanych! Może być ona bowiem sygnałem wysyłanym przez organizm, świadczącym, o poważnych zmianach ustrojowych.

Komentarze do: Jak radzić sobie z czkawką? (1)

renii
renii 04-06-2013 07:34

czkawka

1

Zaskakujące, że choć czkawka jest tak częstą przypadłością, nikt w gruncie rzeczy nie sprecyzował dokładnie jej przyczyn. Każdy czasami ma czkawkę. Przydarza się ona nawet nienarodzonym dzieciom w łonie matki.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze