Szukaj

Domowe sposoby na ból żołądka

Podziel się
Komentarze0

Każdy kto chociaż raz doświadczył bólu żołądka wie, że jest bo bardzo uciążliwa dolegliwość. Czasem ból może być tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Skąd się bierze i jak się go pozbyć? Warto znać odpowiedzi na te pytania, by móc działać, gdy ból zaatakuje nas lub kogoś w naszym otoczeniu.

Domowe sposoby na ból żołądka

Jakie są możliwe przyczyny bólu żołądka?


U każdego z nas żołądek ma pewien mechanizm, zabezpieczający  go przed kwasami, które sam wytwarza. Tym mechanizmem jest błona śluzowa pokrywająca całą jego wewnętrzną powierzchnię.  Średnia  grubość błony wynosi około jednego centymetra i może ulegać drobnym zmianom.  Jest to zakodowane w genach każdego z nas.

Jednak w pewnych przypadkach błona może ulec pocienieniu lub mogą pojawić się miejscowe nadżerki. Dzieje się tak, gdy w codziennym życiu towarzyszą nam czynniki.

Ból żołądka mogą powodować:

  • stres,
  • palenie papierosów,
  • nadkwasota,
  • picie dużych ilości kawy,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • Helicobakter Pyroli.
Jak radzić sobie z bólem?

Jeżeli nie chcemy sięgać po specyfiki z apteki, możemy pokonać albo przynajmniej złagodzić ból żołądka domowymi sposobami wypróbowanymi przez nasze babcie.

Jednym z nich jest picie naparu z pieprzowej mięty. Przynosi ulgę przy bólach żołądka, wzdęciach, nudnościach, nieżytach żołądka i jelit a w dodatku jest bardzo łatwy do sporządzenia. Wystarczy płaską łyżkę suszonych liści zalać wrzątkiem i odczekać aż przestygnie.  Nie dość, że łagodzi ból to dodatkowo działa rozkurczająco.


Jeżeli w domu mamy zmielony kminek i koszyczki kwiatów rumianku, możemy przygotować z tego napar. Mieszamy  składniki odpowiednio w stosunku  1:3 a następnie zalewamy szklanką ciepłej wody i zaparzamy na małym ogniu przez 20 minut. Można też wspomóc się ciepłym okładem na bolące miejsce.


Innym, nieco kontrowersyjnym sposobem polecanym przez babcie jest wypicie 50 ml wódki z pieprzem. Chociaż gdy boli żołądek i nie uśmiecha się nam pić alkoholu, wiele osób chwali tę metodę i uważa ją za jedną z najlepszych przy dolegliwościach żołądkowych.

Z dobrodziejstw powyższej metody nie mogą korzystać dzieci. Dlatego watro poznać kolejną metodę. Mieszamy w równych ilościach nasiona i suszone liście selera odmierzamy jedną łyżkę i zalewamy szklanką wrzącej wody. Taki napar pomaga przy wszelkich bólach brzucha (w tym żołądka), w kolce jelitowej jak i przy wzdęciach.

Można też pić dwa razy dziennie szklankę wody sodowej, która łagodzi dolegliwości żołądkowe. Jednak gdy bóle są silne i często powracają należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Profilaktyka

Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego by ustrzec się przed zdrowotnymi nieprzyjemnościami należy dbać o organizm od samego początku. Jednak nawet jeżeli wcześniej  nie dbaliśmy o niego szczególnie to pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno by zacząć.

By żołądek był zdrowy i nie wołał o pomoc (w postaci bólu) należy zadbać o odpowiednią dietę i regularne spożywanie posiłków. Unikajmy też używek i stresu, które w znacznym stopniu zmniejszają grubość błony śluzowej w żołądku.

Można też pić siemię lniane. Jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, białka, cynku i witaminy E. By sporządzić napar wystarczy zalać łyżkę siemienia szklanką wrzątku i odstawić na 15 minut. Taką galaretką powinno się pić rano (najlepiej na czczo) i wieczorem. Siemię ma działanie osłonowe –dużo substancji śluzowych wspiera naturalną błonę śluzową żołądka .

Dzięki takiej profilaktyce ból żołądka będzie tylko mglistym wspomnieniem.

Komentarze do: Domowe sposoby na ból żołądka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz