Szukaj:

Domowe sposoby na ból żołądka

27-06-2012 11:12
Każdy kto chociaż raz doświadczył bólu żołądka wie, że jest bo bardzo uciążliwa dolegliwość. Czasem ból może być tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Skąd się bierze i jak się go pozbyć? Warto znać odpowiedzi na te pytania, by móc działać, gdy ból zaatakuje nas lub kogoś w naszym otoczeniu.
Domowe sposoby na ból żołądka
Zobacz również:

Jakie są możliwe przyczyny bólu żołądka?


U każdego z nas żołądek ma pewien mechanizm, zabezpieczający  go przed kwasami, które sam wytwarza. Tym mechanizmem jest błona śluzowa pokrywająca całą jego wewnętrzną powierzchnię.  Średnia  grubość błony wynosi około jednego centymetra i może ulegać drobnym zmianom.  Jest to zakodowane w genach każdego z nas.

Jednak w pewnych przypadkach błona może ulec pocienieniu lub mogą pojawić się miejscowe nadżerki. Dzieje się tak, gdy w codziennym życiu towarzyszą nam czynniki.

Ból żołądka mogą powodować:

  • stres,
  • palenie papierosów,
  • nadkwasota,
  • picie dużych ilości kawy,
  • nadmierne spożywanie alkoholu,
  • Helicobakter Pyroli.
Jak radzić sobie z bólem?

Jeżeli nie chcemy sięgać po specyfiki z apteki, możemy pokonać albo przynajmniej złagodzić ból żołądka domowymi sposobami wypróbowanymi przez nasze babcie.

Jednym z nich jest picie naparu z pieprzowej mięty. Przynosi ulgę przy bólach żołądka, wzdęciach, nudnościach, nieżytach żołądka i jelit a w dodatku jest bardzo łatwy do sporządzenia. Wystarczy płaską łyżkę suszonych liści zalać wrzątkiem i odczekać aż przestygnie.  Nie dość, że łagodzi ból to dodatkowo działa rozkurczająco.

Jeżeli w domu mamy zmielony kminek i koszyczki kwiatów rumianku, możemy przygotować z tego napar. Mieszamy  składniki odpowiednio w stosunku  1:3 a następnie zalewamy szklanką ciepłej wody i zaparzamy na małym ogniu przez 20 minut. Można też wspomóc się ciepłym okładem na bolące miejsce.

Innym, nieco kontrowersyjnym sposobem polecanym przez babcie jest wypicie 50 ml wódki z pieprzem. Chociaż gdy boli żołądek i nie uśmiecha się nam pić alkoholu, wiele osób chwali tę metodę i uważa ją za jedną z najlepszych przy dolegliwościach żołądkowych.

Z dobrodziejstw powyższej metody nie mogą korzystać dzieci. Dlatego watro poznać kolejną metodę. Mieszamy w równych ilościach nasiona i suszone liście selera odmierzamy jedną łyżkę i zalewamy szklanką wrzącej wody. Taki napar pomaga przy wszelkich bólach brzucha (w tym żołądka), w kolce jelitowej jak i przy wzdęciach.

Można też pić dwa razy dziennie szklankę wody sodowej, która łagodzi dolegliwości żołądkowe. Jednak gdy bóle są silne i często powracają należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Profilaktyka

Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego by ustrzec się przed zdrowotnymi nieprzyjemnościami należy dbać o organizm od samego początku. Jednak nawet jeżeli wcześniej  nie dbaliśmy o niego szczególnie to pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno by zacząć.

By żołądek był zdrowy i nie wołał o pomoc (w postaci bólu) należy zadbać o odpowiednią dietę i regularne spożywanie posiłków. Unikajmy też używek i stresu, które w znacznym stopniu zmniejszają grubość błony śluzowej w żołądku.

Można też pić siemię lniane. Jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, białka, cynku i witaminy E. By sporządzić napar wystarczy zalać łyżkę siemienia szklanką wrzątku i odstawić na 15 minut. Taką galaretką powinno się pić rano (najlepiej na czczo) i wieczorem. Siemię ma działanie osłonowe –dużo substancji śluzowych wspiera naturalną błonę śluzową żołądka .

Dzięki takiej profilaktyce ból żołądka będzie tylko mglistym wspomnieniem.

Oceń tekst:
Ocena: 3.04     Głosów: 29
Zobacz artykuły:
Zobacz również tagi: ból żołądka mięta pieprzowa witamina E kwasy tłuszczowe cynk błona śluzowa żołądka ból stres tytoń Helicobakter Pyroli
Brak komentarzy

Umów się na wizytę u specjalisty

Aktualności
Artykuły
Choroby i dolegliwości