Szukaj

Zapalenie otrzewnej

Podziel się
Komentarze1

Do najważniejszych, a zarazem najgroźniejszych powikłań ostrych chorób jamy brzusznej należy rozlane zapalenie otrzewnej. Najczęstszym źródłem zakażenia otrzewnej jest przedziurawienie lub martwica przewodu pokarmowego.

Rozlane zapalenie otrzewnej może się więc rozpocząć w przebiegu takich chorób, jak:
  • przedziurawienie zmienionego zapalnie wyrostka robaczkowego,
  • przedziurawienie wrzodu żołądka lub dwunastnicy,
  • ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego,
  • ostre zapalenie trzustki,
  • czasem po urazie brzucha itd.

Dolegliwości

Zapalenie otrzewnej stanowi jedno z największych zagrożeń życia. Wygląd chorego i pewne objawy zapalenia otrzewnej są dość charakterystyczne. Chory jest blady, pokryty zimnym potem. Rysy twarzy zaostrzają się. Temperatura ciała jest zwykle podwyższona w granicach 38-39°C. Język jest obłożony, wysychający, oddech płytki, powierzchowny, zależny od bolesności brzucha i wzdęcia jelit. Alarmujące objawy "ostrego brzucha": powłoki brzuszne są twarde i napięte, prócz tego stwierdza się zatrzymanie wiatrów i stolca, wymioty, bardzo silne bóle brzucha, zaburzenia oddychania, przyspieszone tętno, zimne czoło i dłonie, bladość.

Komentarze do: Zapalenie otrzewnej (1)

mika24t
mika24t 03-02-2010 02:05

zapalenie otrzewnej

1

CHCE DODAC ZE W MOIM PRZYPADKU ZAPALENIU OTRZEWNEJ TOWARZYSZYLY WYMIOTY Z KRWIA I STOLEC ROWNIEZ Z KRWIA DO TEGO STOPNIA ZE ODCHODZILY SAMOISTNIE BEZ KONTROLNIE PRZEZ 4 DNI CALKOWITY STAN OSLABIENIA BOLE BRZUCHA BARDZO S... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze