Szukaj

Wrzody żołądka chorobą coraz bardziej szerzącą się na terenie Niemiec!

Podziel się
Komentarze0

Kiedyś podejrzewano, że za tworzenie wrzodów żołądka odpowiada stres. Obecnie powszechnie wiadome jest, że wywołane są one przez bakterię Helicobacter Pylori. Nowe lekarstwa na ów chorobę sprawiają, że operacje wrzodów stają się powoli zbędne.


Przez wiele lat sądzono, że nadmiar kawy w organizmie, jak i niezdrowe jedzenie prowadzące do nadkwasoty, wywołują dolegliwości żołądka. Dopiero w połowie lat 80. ubiegłego wieku odkryto, że istnieją bakterie prowadzące do tej choroby. Dodatkowo zauważono, że są one odpowiedzialne również za raka żołądka.

Zgaga czy nieprzyjemne bóle w okolicach żołądka po jedzeniu są jednym z objawów zapalenia śluzówki żołądka, prowadzącej do wrzodów żołądka. Około 800.000 ludzi cierpi na tę dolegliwość, z czego w Niemczech co roku wzrasta liczba chorych o średnio 40.000 osób. Niestety wiele osób nie jest świadomych swojej choroby, ponieważ zdarza się, że wrzody powstają bezobjawowo. 

Żołądek chroniony jest przed kwasami poprzez barierę tworzoną przez błonę śluzową, która zawiera substancje neutralizujące nadmiar kwasów w żołądku. W momencie gdy błona jest uszkodzona, żołądek narażony jest na powstawanie wrzodów. Za niszczenie błony odpowiedzialne są właśnie bakterie Helicobacter pylori. W sumie żołądku spotyka się nawet 120 różnych gatunków bakterii, jednak to helicobacter pylori jest tym najbardziej szkodliwym. Organizm wraz z układem immunologicznym nie potrafi ich zwalczyć, może jedynie zmniejszyć ich działanie, co jednak powoduje, że zarazki te zaczynają się jeszcze mocniej bronić i stają się bardziej uciążliwe dla błony śluzowej żołądka.


Chroniczne wrzody żołądka w 3% przypadków przeradzają się w raka. Zależne jest to od tego, jak bardzo agresywnie zarazki wpływają na organizm. Obecność bakterii można wykryć poprzez badanie mocznika typu C13 lub badanie krwi.

Z kolei na dolegliwości związane z wrzodami pomagają lekarstwa neutralizujące nadmierne działanie kwasów, dostępne w aptekach również bez recepty. W uniknięciu tych problemów pomaga odpowiednia dieta, w której nie stosuje się częstego spożywania ostrych i smażonych potraw. Niewskazany jest też alkohol, kawa, grzyby, cebula czy papryka. Z kolei regularnie dostarczana powinna być witamina C i E. Codzienna porcja herbaty miętowej i melisy również pomoże nam załagodzić nadmierne wydzielanie kwasów.

Autor:

Manuela Tomala

Komentarze do: Wrzody żołądka chorobą coraz bardziej szerzącą się na terenie Niemiec!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz