Szukaj

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki

Podziel się
Komentarze0

Przewlekłe zapalenie trzustki jest długotrwałym procesem, który charakteryzuje się nieodwracalnymi zmianami. Jest jak cichy zabójca, gdyż nie daje początkowo zbyt dużo objawów, niszcząc i upośledzając przy tym komórki trzustkowe.

Objawy przewlekłego zapalenia trzustki


Jakie są przyczyny zapalenia?

Za głównego zabójcę uważa się alkohol, ponieważ w prawie 90% przypadków to właśnie on odpowiedzialny jest za zapalenie trzustki. Dlaczego? Powoduje on zmianę w wydzielaniu soku trzustkowego, co prowadzi do wytrącenia kamieni trzustkowych. Co więcej, doprowadza on do zmian w metabolizmie, zapaleń i włóknienia.

Alkohol to jednak nie jedyna przyczyna przewlekłego zapalenia trzustki. Wciąż zbyt mała jest wiedza naukowa na ten temat, jednak podzielono przyczyny przewlekłego zapalenia na sześć grup.

1. Pierwszą z nim są przyczyny toksyczne i metaboliczne. Zaliczamy do nich właśnie wcześniej wspomniany alkohol, a także palenie tytoniu, podwyższone wapno we krwi, nadczynność przytarczyc, różnego rodzaju leki a także wszelkiego rodzaju toksyny.

2. Drugą grupę stanowią przyczyny idiopatyczne, czyli te nie dające się do końca wyjaśnić. Towarzyszą głównie cukrzycy związanej z włókniakiem i kamicą trzustkową.

3. Genetyka zajmuje trzecie miejsce w podziale i na nią nie mamy żadnego wpływu. Zapalenie może być dziedziczone w sposób autosomalny dominujący, bądź recesywny.


4. Czwartą grupą są przyczyny autoimmunologiczne. Bardzo często przewlekłe zapalenie trzustki towarzyszy innym chorobom, takim jak np. zapalenie jelit, bądź marskość wątroby.

5. Nawracające i ostre zapalenie trzustki zaliczane jest do piątej grupy przyczyn. Wystąpić może po ostrym zapaleniu trzustki, jako odczyn popromienny, bądź jako skutek niedokrwienia.


Ostatnia grupa to przyczyny zaporowe, czyli między innymi niedrożność, uraz przewodu pokarmowego, guzy, blizny, bądź wady rozwojowe narządu.

Jak rozpoznać objawy?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, choroba rozwija się bardzo powoli nie dając początkowo żadnych objawów. U większości chorych, pierwszym z objawów są bóle w nadbrzuszu. Występują one stosunkowo rzadko, głównie po jedzeniu albo spożyciu alkoholu i utrzymują się do około dziesięciu dni. Po tym okresie ustępują i wydawać się może, że była to po prostu zwykła niestrawność. Z czasem jednak zaczynają pojawiać się kolejne objawy, tj. złe trawienie i cukrzyca. Pacjenci często zauważają również uczucie pełności w żołądku, wzdęcia, biegunki tłuszczowe i dolegliwości gastryczne. Doprowadza to do znacznego ograniczenia jedzenia i tym samym do wyniszczenia organizmu.

W późniejszym stadium pojawić się może również ból przy ucisku w nadbrzuszu, a także okresowa żółtaczka.

Jak leczyć?

Przyczynowe leczenie zapalenia możliwe jest jedynie w przypadku wywołania go przez  przyczyny immunologiczne. Dobierane są wówczas odpowiednie leki niwelujące chorobę. W innych wypadkach podawane są leki przeciwbólowe i ustalana jest wysokokaloryczna i wysokobiałkowa dieta. Dodatkowo, choremu zakazane jest spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, zaleca się również ograniczenie błonnika i spożywanie witamin A, D, E i K.

Przewlekłe zapalenie trzustki to bardzo poważna choroba wymagająca stałej kontroli lekarza. Co więcej, chorzy zobowiązani są do przestrzegania wszelkich zaleceń i ustalonej diety.

Autor:

Sara Guzik

Komentarze do: Objawy przewlekłego zapalenia trzustki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz