Szukaj

Zdaniem lekarzy, jedynie 72% aktów medycznych jest zasadnych

Podziel się
Komentarze0

Sondaż TNS przeprowadzony we Francji pokazuje, iż lekarze są przekonani, że niecałe ¾ przeprowadzanych interwencji lekarskich jest naprawdę koniecznych. Większość z 28% nieusprawiedliwionych działań jest przeprowadzana na życzenie samych pacjentów.Sondaż został przeprowadzony pośród 803 lekarzy różnych specjalizacji, zarówno szpitalnych, jak i przyjmujących w prywatnych gabinetach.

Frédéric Valletoux, przewodniczący federacji szpitali Fédération hospitalière de France (FHF), która reprezentuje szpitale publiczne oraz na której zlecenie przeprowadzono ankietę, wyjaśnia - Takie wyniki świadczą tylko o dojrzałości głównych aktorów systemu zdrowia.

W rzeczywistości, w tym badaniu, lekarze ogólni są nastawieni najbardziej pesymistycznie do rzeczywistości. Oceniają oni, że jedynie 68% aktów medycznych jest usprawiedliwionych.


Taką samą opinię podziela 74% lekarzy szpitalnych oraz 76% wolnych specjalistów.

Głównym przywoływanym powodem jest „prośba pacjenta” – dla 85% lekarzy generalnie, a dla 93% wolnych lekarzy ogólnych. Następną przyczyną jest strach przed ewentualnym postępowaniem prawnym – 58% ogólnie, a 60% dla specjalistów szpitalnych.

Inne motywy to:
  • brak właściwego przeszkolenia lekarza (39%),
  • brak referencyjnych danych udostępnianych przez profesjonalistów (37%),
  • brak właściwej kontroli praktyki (27% ogólnie, ale 42% specjalistów szpitalnych, a jedynie 15% lekarzy ogólnych).

Już w 2010 roku ogranizacja FHF ujawniła niektóre wątpliwe akty medyczne, takie jak analizy biologiczne, radiografie oraz wykrywanie raka prostaty w zaawansowanym wieku.

Komentarze do: Zdaniem lekarzy, jedynie 72% aktów medycznych jest zasadnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz