Szukaj

Czas na dobre inwestycje

Podziel się
Komentarze2

Wśród inwestorów na ryku nieruchomości coraz większą popularnością cieszy się tzw. najem zwrotny. Polega on na tym, że właściciel sprzedając swoją nieruchomość, zawiera z nabywcą jednocześnie dwie umowy: sprzedaży i najmu. Takie rozwiązanie przynosi korzyści obu stronom.

Czas na dobre inwestycje

Sprzedający zachowuje kontrolę nad całością inwestycji (np. hotelem) i może dobierać podnajemców zgodnie z optymalnym kluczem komercjalizacji obiektu lub zlecić to wyspecjalizowanej firmie . Kupujący nie ponosi żadnych kosztów związanych z funkcjonowaniem jego lokalu ani nie musi szukać podnajemców, a dochód uzyskuje z czynszu za wynajem. Do tej pory w Polsce to rozwiązanie funkcjonowało w aparthotelach i condo.

Nowością na rynku jest możliwość zawarcia transakcji sale and lease back lokalu użytkowego  wchodzącego w skład pasaży Czerwona Torebka.  Jest to nie tylko ciekawa alternatywa dla lokat bankowych, obligacji czy nieruchomości mieszkaniowych pod wynajem, ale  również dobry sposób na nabycie dochodowej nieruchomości komercyjnej w bardzo atrakcyjnej cenie.  Nabywca kupuje bowiem lokal jako samodzielną nieruchomość, dla której zakładana jest odrębna księga wieczysta, wraz z udziałem w gruncie.

Nabywca zakupuje lokal, który od razu jest wynajmowany przez sprzedającego i operatora jednocześnie- w tym przypadku przez Czerwoną Torebkę. Umowa najmu zostaje sporządzona na 10 lat (osoby nie będące przedsiębiorcami) lub na 15 lat (przedsiębiorcy), która po wygaśnięciu może zostać przedłużona o kolejne pięć.

Jest to inwestycja pasywna. Kupujący nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów, takich jak podatki od nieruchomości czy ubezpieczenie. W ramach zawartej umowy operator zajmuje się także remontami i modernizacją lokali, za które wynajmujący nie musi płacić. Wynajmujący musi jedynie odprowadzić podatek od osiąganych przychodów.

Wynajęty lokal już od pierwszego dnia przynosi zyski inwestującemu. Gwarantowany dochód z nieruchomości, wypłacany kwartalnie, to 8% rocznie. W odróżnieniu od poprzednich rozwiązań, w przypadku Czerwonej Torebki, jest on waloryzowany corocznie o wartość wskaźnika inflacji. Czynsz rośnie więc proporcjonalnie z ogólnymi cenami w gospodarce bez konieczności renegocjonowania stawek przez właściciela.

Ile trzeba mieć, by móc zainwestować? Ceny lokali zaczynają się już od 350 000 zł netto.

Strategia Czerwonej Torebki zakłada budowę do 2021 r. niemal 1,9 tys. obiektów, o łącznej powierzchni najmu przekraczającej 1,2 mln metrów kwadratowych. Dotychczas uruchomionych zostało 27 pasaży, a 24 kolejne obiekty uzyskały już  pozwolenie na użytkowanie.

Komentarze do: Czas na dobre inwestycje (2)

Barterczyks
Barterczyks 21-05-2013 17:34

Dobre?

2

Tylko jak tak naprawdę poznać dobre inwestycje?... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze