Szukaj

Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?

Podziel się
Komentarze5

Gdy jesteśmy chorzy lub dokuczają nam pewne dolegliwości, naszym pierwszym skojarzeniem jest „apteka”, a przynajmniej powinno być. W obecnej dobie można zauważyć, że wiele leków występuje poza tym ośrodkiem, a spotkać je możemy w sklepie spożywczym, kiosku, a nawet na zwykłym bazarze.

Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?

Jakie są konsekwencje takiego stanu rzeczy? Czy rzeczywiście możemy bezpiecznie korzystać również ze źródeł poza aptecznych?

Leki z pewnej ręki

Większość kupowanych przez nas medykamentów pochodzi z pewnych źródeł. Szczególnie jeśli chodzi o te, do których niezbędna jest recepta lekarska. Apteki większość swoich leków nabywają wyłącznie w farmaceutycznych hurtowniach lub bezpośrednio od producenta. Daje to pewność pochodzenia towaru, gdyż takie produkty muszą posiadać stosowne zezwolenia i atesty oraz być prawidłowo przechowywane (temperatura, wilgotność, nasłonecznienie).

Należy również pamiętać, że wszelkie twory lecznicze oraz medyczne tam wydawane nie podlegają ani reklamacji ani jakiemukolwiek zwrotowi. Jedynym wyjątkiem byłaby wada jakościowa produktu, jego braki lub niewłaściwy sposób sprzedaży.

Bazarowo - internetowa promocja


Kiedy kryzys finansowy „puka do drzwi” wielu rodzin, za wszelką cenę staramy się znaleźć oszczędności. Leki są bardzo drogie. Jest to szczególnie dotkliwy problem dla osób, które muszą co miesiąc dokonywać nowego zakupu kolejnej dawki swoich dziennych medykamentów. Dlatego też często poszukujemy alternatywnych rozwiązań.

Kupując produkty na tzw. bazarku od Azjaty czy od internetowego sprzedawcy chińskich medykamentów często nie zastanawiamy się skąd taka niska cena, bo przecież najważniejsze jest to, że niedrogo. Ale właśnie ta taniość może się odbić po pewnym czasie na naszym zdrowiu. Niewielu z nas wie, a tym bardziej ci, którzy sprzedają nam te leki, co tak naprawdę w sobie zawierają (bo np. opakowanie jest opisane w nieznanym nam języku) albo też nie wiemy czy aby przypadkiem tak niska cena nie jest skutkiem niewłaściwego wyrobu.


Stosowanie leków z nielegalnego handlu oraz zagranicznych, niepewnych źródeł jest nie tylko niezgodne z prawem - gdyż pomijają one wszelkie badania specjalistyczne instytucji farmakologicznych – ale również bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.


Również nie dajmy się skołować obietnicom niedrogiego leku na receptę, który otrzymamy przez Internet. Zgodnie z ustawodawstwem medykamenty przez to medium mogą sprzedawać wyłącznie apteki i to jedynie te, które są w sprzedaży bez „przepisu” lekarza.

Rozwój tego typu handlu spowodowany jest wzrostem popytu na te produkty. Jest to jeden z podstawowych ekonomicznych procesów nieustannie występujący na świecie. Nie należy jednak mylić niepewnych podróbek z tańszymi odpowiednikami występującymi w aptece. Te pierwsze, to najczęściej sfałszowane leki, te drugie zaś, to po prostu medykamenty, których cena jest niższa ze względu na różne czynniki, np. na mniej znaną markę lub pochodzenie.

Nie szkodząc zdrowiu i w zgodzie z prawem…


W ustawodawstwie polskim istnieje możliwość samodzielnego leczenia przez osobę chorą. Polega to na wzięciu odpowiedzialności za swoje zdrowie przez samego pacjenta bez dodatkowych kosztów, jakimi są m.in. wizyta u lekarza. Jednym z najczęściej stosowanych przez Polaków sposobem jest farmkoterapia, gdyż jest ogólnodostępna.

Wedle zapisów prawnych, w naszym kraju występuje rozróżnienie leków, które są wydawane: bez dodatkowych formalności i konsultacji medycznych (tzw. OTC), z przepisu lekarza (Rp), przez doktora, ale objęte dodatkowymi zastrzeżeniami (Rpz), na podstawie recepty, zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe (Rpw), a także te, które stosuje się wyłącznie w lecznictwie zamkniętym (Lz).

Stąd też niejednokrotnie możemy spotkać nie tylko w aptece, ale i w innych punktach, takich jak sklepy ogólnodostępne, zielarskie czy w kioskach, różnego rodzaju leki bez recepty. Jednak w tych miejscach np. medykamenty przeciwbólowe są sprzedawane wyłącznie w mniejszych opakowaniach, aby nie propagować nadmiernego leczenia bez kontroli medycznej oraz unikać zagrożeń typu przedawkowanie.

Przede wszystkim należy zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem. Nie należy za cenę własnego zdrowia szukać wszędzie oszczędności. W obecnej dobie, najpewniejszym miejscem jest kupno leków w aptece. Są one nie tylko stuprocentowo dobrym źródłem medykamentów, ale i doskonałym miejscem, gdzie możemy uzyskać dodatkowo porady medyczne.

Autor:

Urszula Walkiewicz

Komentarze do: Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne? (5)

stokrotka54
stokrotka54 25-09-2015 09:28

Alergia - leki a odczulanie

5

niestety leczenie w Polsce nie należy do najtańszych, u mnie tak naprawdę problem rozwiązał się dopiero po odwiedzeniu specjalisty, który przepisał mi [reklama]. przez lata odczulałam się - niestety nic to nie dało a pie... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze