Szukaj

Twój lekarz traktuje Cię jak grubasa? Podziękuj mu

Czy aby na pewno wiesz, że masz nadwagę? Albo że jesteś otyły/a? Czy naprawdę masz tę pewność, że nie jesteś zbyt gruba/y? Pytanie wydaje się bardzo proste, a jednak, odpowiedź wcale nie jest taka ewidentna. Wiemy również, że ciężko może być ocenić swój własny stan fizyczny.                


Naukowcy już wiedzą, że większość osób otyłych uważa się za szczuplejsze niż są w rzeczywistości (udowodniło to, na przykład, badanie naukowców z Harwardu, podane do wiadomości publicznej w październiku 2010 roku).

A gdyby tak lekarze wzięli na siebie część odpowiedzialności za tę fałszywą wizję naszego stanu fizycznego?

Niestety, często i lekarze zawodzą i nie spełniają właściwie swojej roli. Jak pokazują badania, jedynie 45% pacjentów z nadwagą oraz 66% pacjentów otyłych przyznaje, że to właśnie od lekarza dowiedzieli się o swoich PRAWDZIWYCH problemach z wagą. Dodatkowo, co jest jeszcze bardziej niepokojące, 37% z nadwagą oraz 16% pacjentów otyłch, którzy nie rozmawiali z lekarzem o swoim problemie, nie wie też, że ma nadwagę bądź cierpi na otyłość.


Specjalista amerykński Robert Post, zajmujący się badaniami nad otyłością, wyjaśnia, że ludzie żyjący w społeczeństwach takich właśnie jak społeczeństwo amerykańskie, na przykład, po prostu nie widzą swojego problemu. Ponieważ Amerykanie tak bardzo przytyli w ostatnich latach, większość z nich porównuje się do swoich bliskich i nie zdaje sobie sprawy z tego, że są otyli.

Dlatego tak ważne jest, aby lekarze rozmawiali ze swoimi pacjentami na temat problemów wagi, nawet jeśli są one „ewidentne”.  Lekarz zawsze może użyć „tonu neutralnego”. Można porównać to do problemów palaczy: pacjenci, którzy zostali popchnięci do rzucenia palenia przez swojego lekarza, są bardziej skłonni, aby to zrobić, niż osoby, którym lekarz nic nie mówi. Wskaźnik masy ciała BMI może posłużyć tutaj jaki rutynowy wskaźnik, tak samo jak anormalnie wysokie ciśnienie tętnicze albo poziom cholesterolu.

Komentarze do: Twój lekarz traktuje Cię jak grubasa? Podziękuj mu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz