Szukaj

Niespodziewane odkrycie dotyczące raka trzustki

Podziel się
Komentarze0

Nieoczekiwane odkrycie, które pozwala zrozumieć jak organizm kontroluje śmierć komórek, ujawniło potencjalnie nowy cel terapeutyczny. Zespół badawczy pracujący w Szkole Nauk Przyrodniczych przy Uniwersytecie Cardiff już jakiś czas temu odkrył mechanizm, dzięki któremu wysokie spożycie alkoholu może powodować zapalenie trzustki i prowadzić do raka trzustki.Nowe badanie, opublikowane w Current Biology, odkrywa nieznaną dotąd interakcję pomiędzy dwoma znanymi cząsteczkami, co ma ogromne znaczenie dla zrozumienia stanów zapalnych i nowotworowych w trzustce, a także w innych narządach.

Zespół Cardiff przestudiował białko Bcl-2, dotąd znane ze zdolności do powstrzymywania zaprogramowanej śmierci komórek (apoptoza) we wszystkich rodzajach tkanek w organizmie. Śmierć komórki jest niezbędna do normalnego rozwoju, a więc w pewnych warunkach białko to może przyczynić się do wzrostu guza i raka.

Badanie komórek trzustki wykazało, że usunięcie białka Bcl-2 zaktywizowało cząsteczkę w błonie komórkowej, która wypompowuje wapń z komórek. Zgodnie z oczekiwaniami, niższy poziom Bcl-2 zwiększył poziom apoptozy.

Ale odkryto również, że brak Bcl-2 w stopniu znaczącym chroni przed inną, o wiele bardziej niebezpieczną przyczyną śmierci komórek – martwicą, w wyniku której komórki nabrzmiewają i rozpadają się, uwalniając swoją zawartość i powodując poważny stan zapalny.


Naukowcy odkryli, że zwiększona ochrona przed martwicą jest bezpośrednio związana ze zwiększoną aktywnością pompy wapniowej.

Zespół prowadzony przez dr Olega Gierasimienko i prof. Ole Petersena z brytyjskiej Komisji d.s. Badań Medycznych uważa, że blokowanie Bcl-2 wpływa na bardziej aktywne regulowanie poziomu wapnia w komórce, co może być skuteczne w walce z martwicą i związanymi z tym niebezpiecznymi stanami zapalnymi.

Jest to bardzo ważne, ponieważ martwica komórek trzustki odpowiedzialnych za wydzielanie enzymów, będąca często rezultatem wysokiej konsumpcji alkoholu, znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia raka trzustki. Jest to czwarta przyczyna zgonów na nowotwory w Europie i USA, z przeżywalnością na poziomie tylko 4 proc. w ciągu kolejnych 5 lat po jej wykryciu.

Profesor Petersen, który jest również Dyrektorem Szkoły Nauk Przyrodniczych w Cardiff , powiedział: "Nowe odkrycia pochodzą z badań nad komórkami  trzustki. Odkryliśmy zupełnie nieoczekiwanie związek między dwiema znanymi cząsteczkami i to powiązanie jest prawdopodobnie ważnym elementem leczenia zapalenia trzustki oraz zapobiegania rozwinięciu się raka trzustki. Jednak nasze wyniki mogą również być ważne w bardziej ogólnym znaczeniu. Inhibitor programowanej śmierci komórek, Bcl-2, oraz pompa wapniowa w błonie komórkowej znajdują się w każdym typie komórek naszego ciała. Wzajemne oddziaływanie pomiędzy nimi może okazać się ważne przy określaniu losu komórek w różnych narządach, a także dla rozwoju stanu zapalnego i różnych rodzajów raka. "


Komentarze do: Niespodziewane odkrycie dotyczące raka trzustki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz