Szukaj

W jaki sposób biologia ewolucyjna tłumaczy to, że chorujemy na raka?

Podziel się
Komentarze0

Każdego dnia w naszych ciałach ponad 500 miliardów starych komórek jest zastępowanych przez nowe. Naturalna selekcja przystosowała nas do obrony przed komórkowym mutacjami, które mogą powodować raka. Według doktor Ateny Aktipis z Uniwersytetu Kalifornijskiego, nowotwór jest jak pojedyncza wyraźna choroba, którą możemy łatwo zidentyfikować i zwalczyć. Jej badanie ukazało się w Evolutionary Applications.„Rak jest bardzo zróżnicowany, dlatego według teorii ewolucyjnej, jest to niezwykle skomplikowany i rozwijający się się ekosystem. Takie podejście poprawia zrozumienie, leczenie i zapobieganie różnym formom raka”, wyjaśnia doktor Aktipis.

Poprzez zastosowanie głównych praw biologii ewolucyjnej, jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pewne pytania dotyczące raka: dlaczego chorujemy na nowotwory, pomimo silnego tłumiącego mechanizmu?

Jak reguły ewolucji, takie jak np. naturalna selekcja, mutacja i genetyczne odstępstwa działają w ekosystemie raka? Jak możemy użyć teorię ewolucji do zminimalizowania ilości osób cierpiących z powodu nowotworu na całym świecie?


Doktor Aktipis wyjaśnia, iż różnorodność raka jest najlepszą przyczyną naszej podatności na nowotwory. Medycyna ewolucyjna pozwala nam znaleźć wytłumaczenia na ślady, jakie sprawiają, że nasz organizm jest bezbronny wobec choroby.  

Wyjaśnienia ewolucyjne biorą również pod uwagę czynniki środowiskowe, takie jak np. związek pomiędzy łatwym dostępem do tytoniu a rakiem płuc, jednoczesną ewolucję oraz szybki rozwój czynników chorobotwórczych, ograniczenia selekcji naturalnej, ustępstwa w zdolnościach naprawczych tkanek na rzecz wzrostu ryzyka raka, udana reprodukcja kosztem zdrowia, czy obrona organizmu dająca zarówno korzyści, jak i szkody.

„Pogląd ewolucyjny może połączyć i wyjaśnić różne możliwości badań w sprawie raka, dzięki którym zaczniemy postrzegać go jako ekosystem”, dodaje Aktipis.

„Tak jak wygląd lasu jest uzależniony od indywidualnych cech drzew oraz ich interakcji, tak samo nowotwory mogą składać się z różniących się genetycznie komórek, zależnych zarówno od interakcji komórkowej w guzie, jak i interakcji pomiędzy guzem a organizmem człowieka”, konkluduje uczona swój punkt widzenia.

Komentarze do: W jaki sposób biologia ewolucyjna tłumaczy to, że chorujemy na raka?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz