Szukaj

Umiarkowane ćwiczenia w ciągu tygodnia związane z lepszą jakością snu

Podziel się
Komentarze0

Tygodniowa zalecana dawka ćwiczeń fizycznych może zdziałać o wiele więcej niż dodawanie nam siły i poprawianie naszego zdrowia. Albowiem, jak pokazują nowe badania, może ona mieć również wpływ na jakość naszego snu. Badanie, o którym mowa, ukazało się w naukowym Mental Health and Physical Activity.Mówi ono, iż ludzie, którzy ćwiczą z umiarkowaną żywiołowością albo generalnie żywiołowo, przez co najmniej 150 minut w ciągu tygodnia, mają o 65% lepszą jakość snu niż ludzie, którzy ćwiczą mniej.

Ludzie ćwiczący również czuli się mniej zmęczeni po całym dniu i mieli mniej skurczów w nogach w czasie snu, stwierdzili badacze.

Posługujemy się zaleceniami odnośnie aktywności fizycznej ustalonymi dla zdrowia serca i układu krążenia, ale okazuje się, że te zalecenia mogą mieć również działanie na inne aspekty zdrowia, mówi jeden z autorów badania, Brad Cardinal, profesor na uniwersytecie Oregon State University.

Jest coraz więcej naukowych dowodów na to, że regularna aktywność fizyczna może służyć jako niefarmaceutyczna alternatywna terapia zaburzeń snu.


Badanie to przyjrzało się danym na temat zdrowia ponad 3000 kobiet i mężczyzn, w wieku od 18 lat do 85 lat, którzy wzięli udział w narodowej ankiecie na temat zdrowia i odżywiania (National Health and Nutrition Examination Survey).

Ludzie ci nosili akcelerometr na prawym biodrze przez tydzień po badaniu, a także zostali zapytani na temat ich snu oraz jakości snu. Kiepska jakość snu była, w poprzednich badaniach, powiązana z zaostrzeniem zapalenia (które może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu), z wysokim ciśnieniem krwi, a także z podniesieniem poziomu glukozy we krwi i z odpornością na insulinę u ludzi z cukrzycą typu 2.

Samotność i sen

Jak pokazuje inne badanie, samotność nie jest jedynie sprawą serca i umysłu, albowiem dotyka ona również jakości snu. Badanie, przeprowadzone na 95 osobach dorosłych w Południowej Dakocie, pokazało, iż ludzie, którzy postrzegają siebie samych jako samotnych – w porównaniu do ludzi, którzy nie myślą, że są sami - mają bardziej przerywany sen, a to wpływa na jakość snu, ale nie na jego ilość.

W 2002 roku jeszcze, inne badanie wykazało, że studenci, którzy czuli się samotni, mieli również przerywany sen. Niezależnie od tego, czy jesteś młodym studentem wyższej szkoły, czy też starszym dorosłym żyjącym w społeczności wiejskiej, twój głęboki i spokojny sen może zależeć od otaczającego cię środowiska, stwierdza jedna z badaczek, pani Lianne Kurina.

Rezultaty tego badania mogą pomóc nam lepiej zrozumieć w jaki sposób społeczne i psychiczne czynniki wpływają na nasze zdrowie.

Komentarze do: Umiarkowane ćwiczenia w ciągu tygodnia związane z lepszą jakością snu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz