Szukaj

Totalna ciemność przywraca wzrok

Podziel się
Komentarze0

Przywrócenie wzroku może być czasami tak proste jak proste jest wyłączenie światła, wynika z badania opublikowanego w Current Biology. Naukowcy przestudiowali kocięta z upośledzeniem widzenia, znanym jako amblyopia, przed i po tym, jak zwierzęta spędziły 10 dni w kompletnej ciemności. Kevin Duffy i Donald Michell z Dalhousie University w Kanadzie uważają, że ekspozycja na ciemność sprawia, że niektóre części systemu wzrokowego powracają do wczesnego stadium rozwoju, który charakteryzuje się większą elastycznością.Duffy mówi: być może są sposoby na zwiększenie aktywności mózgu i uleczenie takich zaburzeń jak ambylopia, bez konieczności zażywania leków.

Całkowita ciemność zdaje się resetować system wzrokowy do tego stopnia, że uzdrowienie jest znaczące.

Amblyopia dotyka ok. 4% ogólnej populacji. Pojawia się, kiedy obydwoje oczu nie widzi tak samo we wczesnym okresie życia, ponieważ połączenia oczu ze strefami wzroku w mózgu w dalszym ciągu się rozwijają.

Jeżeli amblyopia jest nieleczona, brak równowagi w widzeniu może prowadzić do ślepoty.


Kocięta w badaniu pozbawiono eksperymentalnie wzroku w jednym oku. Kiedy zanurzono je w ciemności, doświadczyły głębokiego i szybkiego uzdrowienia.

Kolejne badania pokazały, że przywrócenie wzroku zależy od utraty włókien nerwowych, które utrzymują system wzrokowy na miejscu. Kiedy znika ten stabilizujący element, system wzrokowy leczy się sam.

Co prawda, ciemność daje nadzieję na leczenie, ale nie próbujcie tego w domu, przestrzegają naukowcy. Ciemność musi być bowiem absolutna, żeby terapia zadziałała.

Ważne jest też, żeby wykryć przyczynę amblyopii, a także upewnić się, że okres ciemności w żaden sposób nie uszkodzi zdrowego oka.

Naukowcy w dalszym ciągu pracują nad określeniem optymalnej ciemności i czasu trwania terapii. Niestety, jest raczej mało prawdopodobne, żeby jakikolwiek lek był w stanie zadziałać w ten sam sposób co ciemność.

Komentarze do: Totalna ciemność przywraca wzrok

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz