Szukaj

To nie starość, to choroba! - Czas na zmiany systemowe

Podziel się
Komentarze0

Nie wiemy, że chorujemy. Ludzie starsi akceptują objawy chorób, nazywając je objawami starości. Co więcej, robią to wszyscy – członkowie rodziny, lekarze, urzędnicy, a polityka społeczna czy zdrowotna skierowana do osób starszych nie funkcjonuje – to pierwsze doniesienia z największego w Polsce wieloośrodkowego i wielotematycznego badania populacji osób starszych PolSenior, które objęło 5695 osób.


Nie da się dłużej nie zauważać osób starszych. Stanowią coraz większy odsetek Polaków. Czas przygotować narzędzia, które pozwolą naszemu państwu poradzić sobie z problemem starzejącego się społeczeństwa, tym bardziej, że niedługo będziemy jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w Unii Europejskiej – przekonywał dziś na konferencji prasowej prof. Piotr Błędowski, kierownik wieloośrodkowego projektu PolSenior.

PolSenior to największe w historii Polski badanie populacji osób starszych. Realizację tego projektu zamówiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w celu ustalenia diagnozy dotyczącej zdrowotnych, społecznych, psychologicznych i ekonomicznych aspektów życia seniorów. Kolejnym etapem ma być stworzenie rekomendacji dla państwa na temat kierunków polityki społecznej i zdrowotnej wobec osób starszych.

Przewiduje się, że w 2060 roku mediana wieku dla ludności Polski wyniesie 54 lata. Oznacza to, że dokładnie połowa społeczeństwa będzie powyżej, a druga poniżej tego wieku. Jeszcze 3 lata temu mediana ta wynosiła 38! Jeśli za niecałe 50 lat połowa społeczeństwa będzie zbliżała się do wieku emerytalnego, a sporą część populacji stanowić będą dzieci i młodzież, kto zarobi na nasze przyszłe emerytury? Rozwiązanie problemu starzejącego się społeczeństwa to jeden z priorytetów polskiej prezydencji w UE.

O to, jak dodać lat do życia zadbała nowoczesna medycyna, teraz czas na to, by urzędnicy państwowi i europejscy, ale także sami dzisiejsi i przyszli seniorzy zadbali o to, by dodać życia do lat.


Co pokazał PolSenior:

 • prawie 30% badanych ma stałe objawy depresji, która nie jest zdiagnozowana ani leczona;
 • prawie 40% cierpi na bóle przewlekłe;
 • na zaćmę cierpi prawie co trzeci senior, na jaskrę co 14, a co 50-ty ma zdiagnozowane zwyrodnienie plamki żółtej (tzw. AMD);
 • co trzecia osoba po 65. roku życia słyszy gorzej;
 • u prawie 28% badanych osób po 65. roku życia występuje lekkie lub umiarkowane objawy otępienne.;
 • prawie co 20. respondent ma znacznie zaburzone funkcje poznawcze, które uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie;
 • przewlekła choroba nerek  występuje u prawie jednej trzeciej badanych;
 • prawie jedna czwarta respondentów doświadczyła upadku w ciągu ostatniego roku;
 • prawie co druga seniorka, która przewróciła się, doznaje szeregu urazów od stłuczeń i drobnych zranień aż po złamania nóg i bliższego końca kości udowej, których następstwa często bywają nawet śmiertelne;
 • na nadciśnienie cierpi ponad 75% populacji seniorów, ale na szczęście jest ono coraz lepiej kontrolowane;
 • prawie 45% ma upośledzone wchłanianie glukozy, a połowa z nich choruje na cukrzycę;
 • prawie co piąty senior mieszka samotnie, mimo, że zdecydowana większość z nich (93%) ma żyjące dzieci;
 • rodziny złożone z samotnej osoby starszej i jej dzieci stanowią 8% badanych w projekcie PolSenior, małżeństwa seniorów mieszkające z dziećmi to 14,3%, natomiast z wnukami zamieszkuje niespełna 1% seniorów.
 • 60% badanych twierdzi, że nie potrzebuje systematycznej pomocy ze strony rodziny lub innych osób;
 • zaledwie 17% seniorów nie musi oszczędzać, pozostali żyją bardzo oszczędnie, oszczędzając niekiedy nawet na jedzeniu, czasem nie mając pieniędzy na ubranie.
Starsi ludzie są samotnymi optymistami, godzą się ze starością, która niesie choroby, skromne i samotne życie. Życzenia „Sto lat!” zaczynają się spełniać, ale, żeby przeżyć je godnie, szczęśliwie i aktywnie, to wymaga strategii zmian systemowych i innej alokacji środków. Czy odbędzie się kolejne badanie PolSenior za 5 lat? Czy znacząco zmieni się do tego czasu polityka państwa wobec seniorów?


Więcej o raporcie PolSenior:
Stary człowiek… czy może? - Raport z badania PolSenior
Wesołe jest życie staruszka! - Największe w Polsce badanie populacji osób starszych - PolSenior

Komentarze do: To nie starość, to choroba! - Czas na zmiany systemowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz