Szukaj

Test wysiłkowy? Po co i jak?

Podziel się
Komentarze0

Wykonywany w laboratorium oraz pod ścisłą kontrolą lekarską, test wysiłkowy jest badaniem prewencyjnym kompletnym, zawsze realizowanym na prośbę lekarza leczącego albo kardiologa. Test wysiłkowy pozwala na dokonanie analizy zachowania systemu sercowo-oddechowego, w przypadku intensywnego wysiłku. Tego typu badanie jest zalecane przede wszystkim seniorom, którzy pragnęliby powrócić do aktywności fizycznej.



Ale nie tylko, ponieważ testowi wysiłkowemu są poddawani także aktywni sportowcy, którzy przygotowują się do bardzo intensywnego zadania, takiego jak na przykład – maraton. U sportowców z wyższej półki, test wysiłkowy jest obowiązkowy przynajmniej raz na cztery lata.

Zasada testu wysiłkowego: badanie 15-minutowe

Tak jak w przypadku badania elektrokardiogramem wysiłkowym (elektrokardiograficzna próba wysiłkowa), podczas tego badania elektrody są przyklejone z jednej strony do torsu pacjenta, a z drugiej połączone są  ze specjalnym komputerem. Biegacz oddycha poprzez maskę tlenową, a całe badanie generalnie ma miejsce na stacjonarnej bieżni. Czasami także badanie może się odbyć na stacjonarnym rowerku.


Pozwala to zmierzyć maksymalną częstość bicia serca, tak samo jak zużycie tlenu oraz wydalanie kwasu węglowego. Co 2 do 4 minut, pacjent musi przyśpieszać, do momentu, kiedy jest już na „granicy wyczerpania”: kiedy jego ciało nie jest już w stanie przetwarzać kwasu mlekowego, oznacza to, że osiągnął swój „próg anaerobowy”.

Badanie trwa w sumie od 9 do 15 minut. Pozwala także zmierzyć zdolności do odzyskiwania sił po dużym wysiłku u sportowca. Test ten nie jest bolesny, ale biorąc pod uwagę jego intensywność, wymaga obserwacji w czasie odpoczynku, który powienien trwać conajmniej jedną godzinę po zakończeniu próby.

Polecamy:
Sport: rano, w południe czy wieczorem?

Komentarze do: Test wysiłkowy? Po co i jak?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz