Szukaj

Teoria inwazji pasożytów obalona

Podziel się
Komentarze0

Według badania opublikowanego w Nature Methods, obecna wiedza na temat sposobu atakowania gospodarza przez pasożyta Toxoplasma gondii, jest błędna. Ostatnie odkrycia w tej dziedzinie mogą nieść konsekwencje dla innych pasożytów z tej samej rodziny, w tym malarii. Sugerują również, że leki które są obecnie opracowywane w celu zablokowania inwazji, mogą być nieskuteczne.Toxoplasma gondii to gatunek chorobotwórczego pierwotniaka wywołującego u zwierząt toksoplazmozę, która u człowieka powoduje chorobę odzwierzęcą (zoonoza).

Ten pasożyt powszechnie infekuje koty oraz inne zwierzęta ciepłokrwiste, w tym ludzi. Około jedna trzecia populacji Wielkiej Brytanii jest przewlekle zakażona tym pasożytem.

W większości przypadków ostra infekcja powoduje jedynie objawy grypopodobne. U kobiet w ciąży pasożyt ten może wpłynąć na zdrowie płodu, powodując choroby takie jak ślepota i uszkodzenia mózgu. Osoby zakażone wirusem HIV są narażone na poważne powikłania w wyniku reaktywacji nieaktywnych torbieli w mózgu.


Naukowcy Welcome Trust Centre for Molecular Parasitology (University of Glasgow) użyli w swych badaniach nowej techniki likwidacji specyficznych genów w genomie pasożyta. Celowano w 3 geny, uważane za niezbędne dla pasożyta podczas jego inwazji, która ma na celu wytworzenie infekcji u gospodarza.

“Sądzimy, że jesteśmy w stanie usunąć każdy z tych genów indywidualnie. Pasożyt może mimo to nadal przenikać do komórek gospodarza, co ukazuje tym samym, że geny nie są niezbędne podczas inwazji, tak jak wcześniej sądzono” – powiedział dr Markus Meissner, naukowiec prowadzący badania. „To oznacza również, że pasożyty mogą mieć inne strategie inwazji, które musimy koniecznie zbadać”.

W przeszłości naukowcy byli w stanie jedynie zredukować poziom ekspresji genów, które nie prowadziły do zmniejszenia inwazji u gospodarza.

"Jeden z usuniętych przez nas genów jest odpowiednikiem genu malarii, która figuruje obecnie na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o opracowanie nowej szczepionki. Nasze odkrycia sugerują jednak, że szczepionka może nie być do końca skuteczna w zapobieganiu malarii. Musimy zatem zrewidować naszą wiedzę o sposobie, w jaki rodzina pasożytów atakuje komórki gospodarza" - dodaje dr Meissner.red. Justyna Dykas

Komentarze do: Teoria inwazji pasożytów obalona

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz