Szukaj

Choroby pasożytnicze u dzieci

Podziel się
Komentarze5

Choroby pasożytnicze bardzo często pojawiają się u dzieci, zwłaszcza w okresie wakacji. Wtedy nietrudno o brudne ręce, kontakt ze zwierzętami, czy kąpiel w jeziorze. Dowiedz się, jakich chorób należy się wystrzegać, jak zauważyć objawy i jak wygląda ich leczenie.

Choroby pasożytnicze u dzieci


Glistnica

Glistnica to pasożytnicza choroba przewodu pokarmowego, bardzo powszechna na świecie, ale rzadka w Polsce. Źródłem zarażenia jest zanieczyszczona kałem ziemia, czyli zazwyczaj niedomyte warzywa lub owoce. Do zarażenia dochodzi poprzez spożycie jaj, po 5-10 dniach rozwijają się larwy. Jaja w sprzyjających warunkach pozostają inwazyjne przez kilka lat. Są odporne na środki dezynfekcyjne. Dorosła glista żyje 12-18 miesięcy.

Objawy

Zarażenia robakami są zazwyczaj bezobjawowe lub bardzo skąpe w objawy. Najczęściej należą do nich:
 • bóle brzucha,
 • nudności,
 • wymioty,
 • rzadziej gorączka,
 • kaszel,
 • zaparcia.
Objawy nie są szczególnie charakterystyczne, dlatego w każdym przypadku należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Jak wygląda diagnoza?

Podstawą rozpoznania jest wykrycie dorosłych osobników lub jaj glisty w kale. Bardzo ważny jest wywiad, ponieważ to on wskazuje na prawdopodobne źródło zakażenia. Diagnostyka mikroskopijna nieraz popełnia błędy – na przykład za jaja glisty brane są kulki tłuszczu lub pyłki kwiatowe.

Leczenie


Glistnicę leczy się farmakologicznie. Leki działają tylko na osobniki dorosłe, nie na larwy. U dzieci w wieku 2-5 lat stosuje się albendazol 200mg jednorazowo. Nieraz podaje się także pyrantelum w dawce 10mg/kg jednorazowo lub mebendazol 100mg dziennie przez 3 dni.

Jak uniknąć choroby?

Choroby tej można uniknąć poprzez spożywanie właściwie umytych warzyw i owoców. Pamiętajmy o tym, żeby unikać surowych warzyw i owoców. Nie zapominajmy także o myciu rąk po zabawie w piaskownicy, czy po kontakcie ze zwierzętami.


Lamblioza

Lamblioza jest powszechną chorobą przewodu pokarmowego, wywołaną pierwotniakami. Częstość jej występowania zależy od poziomu higieny populacji. Jest przyczyną około 17% biegunek podróżnych. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową. Źródłem zarażenia mogą być: zanieczyszczona woda, zakażone dzieci, młode zwierzęta.

Objawy


Zakażenie często przebiega bezobjawowo, ale należy uważać na:
 • brak apetytu,
 • wzdęcia,
 • biegunki,
 • chudnięcie,
 • zaburzenia wzrostu.
Zakażenie może mieć nagły lub powolny początek, często samo się ogranicza lub przechodzi w postać przewlekłą.


Jak wygląda diagnoza?

W diagnozie bardzo ważne jest wykrycie trofozoitów lub cyst w kale, w treści dwunastniczej lub w materiale pobranym w czasie biopsji jelita. Nieraz poszukuje się także antygenów  w stolcu, zaleca się trzykrotne pobranie kału do badania w odstępach 2-3 dniowych.

Leczenie

Leczenie jest farmakologiczne. Najczęściej podaje się metronidazol 15mg/kg na dobę w 3 dawkach przez 5 dni, tinidazol 50mg/kg dla dzieci, 2g jednorazowo dla dorosłych lub furazolidon 6mg/kg w 4 dawkach podzielonych przez 7-10 dni 100mg 4 razy dziennie.

Jak uniknąć choroby?

Pamiętajmy o starannym myciu rąk po zabawie w piaskownicy lub po kontakcie ze zwierzętami. Podczas spacerów, używajmy tylko odkażonej, przegotowanej wody. Unikajmy kąpieli w stojących zbiornikach wodnych (stawy).

Owsica

Owsica to pasożytnicza choroba jelita grubego. Zarażają się nią głównie dzieci. Zarażenie może utrzymywać się latami, ale sama choroba trwa od 4 do 6 tygodni. Najwyższe ryzyko przeniesienia zakażenia istnieje w obrębie rodziny.

Objawy


U większości chorych objawy nie występują lub są bez znaczenia. Zależą od liczby robaków, jeśli jest ich mniej niż 100 przebieg jest bezobjawowy. W innym przypadku możemy zauważyć:
 • świąd odbytu,
 • zaburzenia snu,
 • zadrapania i nadkażenia bakteryjne w okolicy odbytu,
 • utrata masy ciała,
 • zakażenia dróg moczowych.
Jak wygląda diagnoza?

Rozpoznanie polega na sprawdzeniu obecności jaj owsika wokół odbytu metodą wymazu lub na taśmie celofanowej lub na identyfikacji dorosłych robaków na skórze lub kale.

Leczenie

Leczenie może być zarówno farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne. W przypadku pierwszego, stosuje się pyralentum w dawce 11mg/kg jednorazowo lub mebendazol w dawce 100mg jednorazowo. Leczenie niefarmakologiczne ma na celu usunięcie jaj z otoczenia poprzez zmianę i prasowanie bielizny osobistej lub pościeli oraz odkurzanie.

Jak uniknąć choroby?

Należy pamiętać o myciu rąk oraz podmywaniu się. W miarę możliwości, odkurzajmy i wietrzmy mieszkanie dość często. Eliminujmy u dzieci złe nawyki trzymania palców w buzi.

Autor:

Julia Płaneta

Komentarze do: Choroby pasożytnicze u dzieci (5)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 01-06-2018 07:28

Stromectol Iwermektyna pasożyt nużeńce świerzb

2

Stromectol Ivermektyna Iwermektyna Ivermectin pasozyty nuzen swierzb Odsprzedam 2 blistry po 6 tabletek po 6mg w oryginalnym opakowaniu kartonowym. Mogę otworzyć i wysłać w dowolnej ilości. Ważność 04.2019. L... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 01-06-2018 07:18

Vermox Mebendazol robaki pasożyty owsiki glisty tęgoryjec włosogłówka

1

Vermox Meben Mebendazole 100mg od 1zl/tabletka. Data ważności 03.2020. Opakowanie szpitalne 1000 tabletek, dzielę na torebki po 25 tabletek. Wysyłka pobraniowa 20zł lub lotnicza rejestrowana z Tajlandii 20zł po ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze