Szukaj

Choroby pasożytnicze układu pokarmowego

Podziel się
Komentarze4

Pasożyt jest organizmem, który żyje na zewnątrz, bądź wewnątrz innego organizmu pozyskując z niego pokarm i zakłócając przy tym wszelkie procesy życiowe. Wywołuje choroby pasożytnicze układu pokarmowego tj między innymi owsicę, glistnicę, lambliozę i wiele innych. Na ryzyko zachorowania na choroby pasożytnicze szczególnie narażone są dzieci.

Choroby pasożytnicze układu pokarmowego


Która z chorób pasożytniczych występuje najczęściej?


Choroby pasożytnicze są problemem przede wszystkim ludzi w wieku rozwojowym. W Polsce najczęściej występuje owsica. Pasożyt ten nosi nazwę nicień Enterobius vermicularis. Zarazić można się z nim przez połknięcie, lub wdychanie jaj. Dzieci najczęściej zarażają się w domach, przedszkolach, internatach czy szkołach. Częstą chorobą jest również toksokaroza, występująca pod postacią larwy trzewnej. Najwięcej zachorowań zauważono u dzieci, jak również u hodowców psów i kotów

Inne, znane choroby pasożytnicze

Glistnica (nicień Ascaris lumbricoides), inaczej glista ludzka uszkadza górny odcinek przewodu pokarmowego. Zaburza przy tym prawidłowe trawienie i powoduje niedrożność. Bytuje również często w przewodach wyprowadzających wątroby i trzustki powodując ich zatkanie. Zarazić tym pasożytem można się jedząc nieumyte warzywa i owoce, pijąc zakażoną wodę, bądź przed zabrudzone glebą ręce.

Lamblioza
(pierwotniak Giardia lamlia), znana jako wielkouściec jelitowy występuje u dzieci od 3 do 7 procent. Atakuje jelito czcze i górną część jelita krętego powodując zaburzenie wchłaniania. Co więcej, zatyka drogi żółciowe i tak jak glista ludzka, zaburza trawienie. Łatwo jest się nią zarazić jeśli nastąpi połknięcie cyst z surowymi jarzynami, bądź wody zanieczyszczonej ściekami.

Pełzakowicą (pierwotniak Entamoeba histolytica) zarazić można się przez złe warunki sanitarne, wypicie nieprzegotowanej wody czy spożywanie skażonych jarzyn. Występuje ona u około dziesięciu procent populacji i o dziwo częściej u dorosłych niż dzieci. Pasożyt osadza się w jelicie grubym powodując biegunkę, a także w wątrobie i płucach.


Tasiemczyca (Diphyllobotrium latum), czyli robaki płaskie występuje głównie w jelicie cienkim, przez co wchłanianie ważnych witamin i minerałów jest znacznie osłabione. Aby się nie zarazić, należy szczególnie uważać, aby nie zjeść niedogotowanego mięsa, zanieczyszczonych warzyw i warto strzec się przed nieodrobaczonymi zwierzętami.

Toksokarozą, inaczej glistą psia i kocia zarazić można tak jak w przypadku robaków płaskich, przez kontakt z nieodrobaczonymi psami czy kotami. Atakuje jelito, wątrobę, płuca i gałkę oczną.

Włosogłówczyca (robak obły Trichuris trichiura) znana jako włosogłówka osiada w jelicie grubym, albo odbytnicy. Aby uniknąć zarażenia należy dokładnie myć zanieczyszczone ziemią warzywa.


Ancylostomoza (Tęgoryjce Necator americanus) dostaje się do ciała poprzez penetrację skóry stóp przez larwy żyjące w ziemi i powoduje wynaczynienie krwi, gdyż to właśnie nią się żywią.

Węgorczyca (robak obły Strongyloides stercoralis), powszechnie nazywana węgorkiem jelitowych wnika do do skóry i przechodzi aż do dwunastnicy, górnej części jelita czczego i doprowadza do obrzęku błony śluzowej.
Włośnica (robak obły Trichinella spiralis), czyli włosień kręty atakuje cały organizm i mięśnie. Aby się uchronić, warto unikać surowego mięsa.

Klonorchoza (przywra Clonorchis felineus) zajmuje wątrobę i drogi żółciowe, a zarazić się można przez jedzenie niedogotowanych ryb.

Fascioloza (przywra Fasciola hepatica), inaczej motylica wątrobowa może dostać się do naszego organizmu poprzez połknięcie metacerkarii z trawą i warzywami i spowodować choroby płuc, drug żółciowych, wątroby i przewodu pokarmowego.

Kiedy powinniśmy wybrać się na badania?

Większość pasożytów objawia się poprzez bóle brzucha, nudności, zaburzenia wchłaniania i biegunki. Innymi objawami mogą być wzdęcia, zaparcia, gorączka, kaszel, wysypki, bóle mięśniowe, bezsenność, nadpobudliwość, zaczerwienienie skóry w okolicy odbyty, odwodnienie, bądź cienie pod oczami. Jeśli zauważymy, że któreś z tych objawów się nasila, warto wybrać się do laboratorium na badania.

Jakie badania należy wykonać?


Przede wszystkim powinniśmy zbadać kał, wykonać morfologię krwi i sprawdzić czy OB nie jest podwyższone. Warto również wykonać RTG klatki piersiowej i USG jamy brzusznej. Pierwszym jednak krokiem jest wizyta u lekarza, który po przeprowadzonym wywiadzie zleci nam odpowiednie badania.

Zarazić się jednym z pasożytów nie jest trudno, dlatego powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu higieny, zmianie bielizny i odzieży, częstym praniu ubrań, myciu warzyw i owoców i co najważniejsze, musimy zwracać uwagę na to, co i gdzie jemy.

Autor:
Sara Guzik

Komentarze do: Choroby pasożytnicze układu pokarmowego (4)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 01-06-2018 07:14

Stromectol Iwermektyna pasożyt nużeńce świerzb przywra

2

Stromectol Ivermektyna Iwermektyna Ivermectin pasozyty nuzen swierzb Odsprzedam 2 blistry po 6 tabletek po 6mg w oryginalnym opakowaniu kartonowym. Mogę otworzyć i wysłać w dowolnej ilości. Ważność 04.2019. L... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 01-06-2018 07:10

Vermox Mebendazol robaki pasożyty owsiki glisty tęgoryjec włosogłówka

1

Vermox Meben Mebendazole 100mg od 1zl/tabletka. Data ważności 03.2020. Opakowanie szpitalne 1000 tabletek, dzielę na torebki po 25 tabletek. Wysyłka pobraniowa 20zł lub lotnicza rejestrowana z Tajlandii 20zł po ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze