Szukaj

Lamblioza - objawy, przyczyny, leczenie

Podziel się
Komentarze4

Lamblioza (gardioza) należy do powszechnie występujących chorób pasożytniczych dotykających przewodu pokarmowego. Wywoływana jest przez pierwotniaka Giardia intestinalis. W większości przypadków zakażenie pasożytem nie wywołuje żadnych objawów klinicznych i ma charakter bezobjawowy.Objawy pojawiają się w 10% przypadków zachorowań.
  • biegunka
  • osłabienie
  • bóle brzucha
  • wzdęcia
  • spadek wagi
  • tłuszczowe stolce
Przebieg choroby może mieć charakter przewlekły lub nawracający. Pierwsze zakażenie z reguły wywołuje inne objawy kliniczne niż wszystkie kolejne inwazje.

Przy powtórnym zakażeniu pierwotniakiem może dojść do wystąpienia następujących zespołów klinicznych:
  • zespół dyspeptyczny (wiąże się z bólami brzucha i utratą łaknienia)
  • zespół biegunkowy (wiąże się z biegunką)
  • zespół alergiczny (wiąże się ze zmianami skórnymi, biegunką i stanami podgorączkowymi)
Jakie są przyczyny choroby?


Choroba wywoływana jest przez pierwotniaka Giardia intestinalis, który należy do rodziny wiciowców. Warto zauważyć, że pasożyt posiada 4 pary wici, dzięki którym może się intensywnie przemieszczać. Występuje w postaci dojrzałej (trofozoitu) i cysty.


Trofozoity znajdują się w jelicie cienkim. Przemieszczają się w powierzchownej warstwie błony śluzowej. Mogą również wchodzić w interakcje z komórkami absorpcyjnymi jelita cienkiego. Giardia intestinalis przyczynia się do niszczenia rąbka szczoteczkowego jelita, a tym samym może doprowadzić do spłaszczenia kosmków jelitowych i zaburzeń we wchłanianiu substancji odżywczych. Cysty stanowią postacie inwazyjne dla człowieka. Znaleźć je możemy w kale osoby zarażonej po 6-15 dniach od zakażenia.

Zakażenie może nastąpić w wyniku kontaktu z osobą zarażoną, najczęściej poprzez skażony cystami pokarm lub zanieczyszczoną wodę.

Jak wygląda diagnostyka?

Choroba diagnozowana jest na podstawie wywiadu lekarskiego, analizy występujących objawów klinicznych oraz badania lekarskiego. Istotne jest zbadanie kału na obecność trofozoitów Giardia intestinalis oraz przeprowadzenie badania serologicznego kału. Dodatkowo można wykonać badanie treści dwunastniczej z użyciem przeznaczonej do tego sondy.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie choroby wiąże się z zastosowaniem terapii leczniczej na wszystkich osobach przebywających w otoczeniu chorego, bez względu na to, czy pojawiły się u nich objawy, czy nie. W przypadku pojawienia się podejrzeń co do choroby, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Komentarze do: Lamblioza - objawy, przyczyny, leczenie (4)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 01-06-2018 07:13

Stromectol Iwermektyna pasożyt nużeńce świerzb tasiemiec przywra motylica

2

Stromectol Ivermektyna Iwermektyna Ivermectin pasozyty nuzen swierzb Odsprzedam 2 blistry po 6 tabletek po 6mg w oryginalnym opakowaniu kartonowym. Mogę otworzyć i wysłać w dowolnej ilości. Ważność 04.2019. L... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
swinskatarczyca
swinskatarczyca 01-06-2018 07:09

Vermox Mebendazol robaki pasożyty owsiki glisty tęgoryjec włosogłówka

1

Vermox Meben Mebendazole 100mg od 1zl/tabletka. Data ważności 03.2020. Opakowanie szpitalne 1000 tabletek, dzielę na torebki po 25 tabletek. Wysyłka pobraniowa 20zł lub lotnicza rejestrowana z Tajlandii 20zł po ... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze