Szukaj

Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach

Podziel się
Komentarze0

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki oraz firma Roche organizują w Polsce obchody Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach. W tym roku odbędą się one 13 września w Warszawie, kiedy swój finał będzie miała kampania edukacyjna - „Zdemaskuj chłoniaka!”. Na ulice Warszawy wyjedzie zabytkowy tramwaj - Berlinka, w którym będzie można spotkać przedstawicieli Stowarzyszenia „Sowie Oczy" oraz grupę „Demaskatorów Chłoniaka”, którzy wspólnie przekazywać będą podróżnym wiedzę dotyczącą rozpoznawania najczęstszych objawów chłoniaka.
Tramwaj wyruszy w swoją edukacyjną trasę z przystanku Plac Narutowicza, o godz. 11.00 i będzie się tam pojawiał o każdej pełnej godzinie, odwiedzając po drodze m.in.:

 • Dworzec Centralny,

 • Rondo ONZ,

 • Rondo „Radosława”,

 • Dworzec Wileński,

 • Pl. Bankowy,

 • stację Centrum,

 • Pl. Konstytucji,

 • Pl. Zbawiciela,

 • Pl. Narutowicza.


Oprócz 6 aktorów przebranych za najczęstsze objawy chłoniaka, w tramwaju będą obecni również lekarze i pielęgniarki, z którymi można będzie skonsultować swoje wątpliwości dotyczące chłoniaków i ich objawów.


Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach jest uwieńczeniem trwającej od 29 maja 2008 roku kampanii „Zdemaskuj Chłoniaka" prowadzonej wspólnie przez firmę Roche Polska oraz Stowarzyszenie „Sowie Oczy". Jej celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na nowotwory układu chłonnego (chłoniaki) oraz podniesienie wiedzy na temat tej choroby i jej objawów. W ramach kampanii zorganizowana została trasa Demaskatorów Chłoniaka, którzy w czasie wakacji odwiedzili 9 największych polskich miast (Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Katowice, Wrocław, Łódź, Lublin, Poznań i Kraków). W każdym z tych miast pojawiali się w najbardziej uczęszczanych miejscach: parkach, na deptakach i rynkach, gdzie - w oparciu o zaangażowanie odbiorców w „demaskowanie chłoniaka", czyli rozpoznanie objawów „masek", które zwyczajowo przyjmuje ten nowotwór - szerzyli wiedzę na temat tej choroby.Niektóre symptomy chłoniaków są trudne do rozpoznania i bywają mylone z innymi chorobami lub infekcjami. Dlatego chłoniak czasem nazywany jest „ukrytym" lub „cichym nowotworem". Najczęstsze objawy chłoniaka, które są podkreślane w kampanii to:


 • Powiększone węzły chłonne (należy jednak pamiętać, że węzły mogą być małe, a nawet przez jakiś czas niewidoczne),

 • Znaczna utrata wagi ciała i nieuzasadnione zmęczenie,

 • Podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny (ponieważ gorączka jest przejawem odpowiedzi organizmu na czynnik zapalny, może być mylona z objawami infekcji),


 • Obfite nocne poty,

 • Długo utrzymujący się kaszel lub duszności,

 • Uporczywe swędzenie całego ciała.
Autorzy kampanii przypominają jednak, że tylko lekarz może postawić odpowiednią diagnozę.

Kampania oraz jej podstawowe elementy - materiały edukacyjne i postaci Demaskatorów Chłoniaka - stworzone zostały w oparciu o rysunek „Zdemaskuj chłoniaka!", na którym pośród wielu ludzi, umieszczone zostały postaci z widocznymi objawami typowymi dla chłoniaków. Rysunek oraz wszelkie informacje dotyczące kampanii „Zdemaskuj Chłoniaka!" znajdują się na stronie internetowej Stowarzyszenia „Sowie Oczy" - www.SowieOczy.pl.

Obchody Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach (World Lymphoma Awareness Day) 15 września to inicjatywa Lymphoma Coalition - międzynarodowej organizacji zrzeszającej stowarzyszenia pacjentów chorych na nowotwory układu chłonnego, której członkiem jest również Stowarzyszenie „Sowie Oczy". W tym dniu połączone działania stowarzyszeń pacjentów, ich rodzin oraz pielęgniarek i lekarzy mają zwrócić uwagę społeczeństwa na problemach związanych z chłoniakami.

Chłoniaki, czyli nowotwory układu chłonnego, dotykają około miliona osób na całym świecie. Każdego roku z tego powodu umiera ok. 200 tys. ludzi. Co roku, globalnie, diagnozuje się około 360 tys. nowych przypadków zachorowań (w Polsce ok. 8 tysięcy). Liczba nowych przypadków chłoniaków nieziarniczych stale się powiększa. W stosunku do lat 70-tych XX wieku wzrosła ona o około 80% Dokładna przyczyna choroby nie jest znana, wiadomo jednak, że w równym stopniu dotyka on kobiety i mężczyzn w każdym wieku, bez względu na prowadzony styl życia.

Więcej informacji na temat kampanii „Zdemaskuj chłoniaka" oraz obchodów Światowego Dnia Wiedzy o Chłoniakach udzielają:

Katarzyna Groblewska
Rowland Communications
(e-mail k.groblewska@rowland.pl, tel. 607 566 916)

Komentarze do: Światowy Dzień Wiedzy o Chłoniakach

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz