Szukaj

Sukces akcji NEFROTEST w Tarnobrzegu

Podziel się
Komentarze0

490 to ostateczna liczba przebadanych wczoraj pacjentów w ramach akcji NEFROTEST.  W tarnobrzeskim Centrum Dializ Fresenius poziom eGFR i kreatyniny we krwi przebadało o ponad 20 % więcej osób niż zakładano organizując akcję. Organizatorzy zwiększyli pulę miejsc, gdy podczas rejestracji zobaczyli jak duże jest zainteresowanie pacjentów. Akcja ma przekonać Polaków do zwrócenia większej uwagi na nerki.


W stacji dializ w Tarnobrzegu pojawiło się wczoraj 490 chętnych by sprawdzić stan swoich nerek. W pierwotnych założeniach przebadanych miało być 400 osób. Ostatecznie zwiększono pulę miejsc do 490. To i tak okazało się za mało. „Mimo, że obowiązywała rejestracja pojawiło się sporo niezapisanych osób. Dzięki ogromniej mobilizacji całego zespołu udało nam się przebadać wszystkich chętnych. Cieszę się, że akcja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. Pokazuje to, że takie akcje są potrzebne. Myślę też, że po tej kampanii pacjenci z Tarnobrzega, powiatu tarnobrzeskiego i okolic będą pamiętać o profilaktycznych badaniach i zachęcą do nich innych członków rodziny czy znajomych.” - mówi dr Grzegorz Szpernal, nefrolog, dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu. Na badaniach pojawili się też: Norbert Mastalerz, Prezydent Tarnobrzega, Kazimierz Błasik, Sekretarz Powiatu Tarnobrzeskiego, Grażyna Zych, Naczelna Pielęgniarka Wojewódzkiego Szpitala im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu oraz Ojciec Sławomir Słoma, Dominikanin, kapelan szpitalny,


Kampania NEFROTEST ma uświadomić jak ważne dla naszego organizmu są nerki. Na co dzień w mediach ukazuje się wiele informacji dotyczących nowotworów czy chorób serca i profilaktyki z nimi związanych. Nerkom nie poświęca się zbyt wiele uwagi, a to błąd. „Nerki nie bolą, więc choroba rozwija się bezobjawowo przez wiele lat. Pacjenci trafiają do nas z zaawansowanym stopniem choroby, gdzie konieczne są dializy. A można tego skutecznie uniknąć badając co roku krew i mocz” - tłumaczy dr Grzegorz Szpernal.

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja skupiająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Tarnobrzegu. NEFROTEST w powiecie tarnobrzeskim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Nefrologii oraz prof. Władysław Sułowicz - Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Nefrologii. Patronat honorowy nad akcją sprawują: Małgorzata Chomycz-Śmigielska – Wojewoda Podkarpacki, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Krzysztof Pitra – Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego, Norbert Mastalerz – Prezydent Miasta Tarnobrzega oraz inż. Zbigniew Młodawski – dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu. Kampanię NEFROTEST w całej Polsce wspiera Pani Anna Komorowska - Małżonka Prezydenta RP.

Komentarze do: Sukces akcji NEFROTEST w Tarnobrzegu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz