Szukaj

Suche powietrze w mieszkaniu a choroby

Podziel się
Komentarze2

Suche powietrze w mieszkaniu może powodować wiele dolegliwości. U dzieci najczęściej jest powodem sapki. Ale może też być przyczyną drapania w gardle czy swędzenia oczu. Rozwiązanie jest proste - zwiększyć wilgotność powietrza. Optymalna temperatura w mieszkaniu to 20-22 stopni, a w sypialni nawet 18 stopni C. Wilgotność najlepiej utrzymać na poziomie 40-60%.W takich warunkach organizm najlepiej funkcjonuje. Suche i ciepłe powietrze podrażnia śluzówkę górnych dróg oddechowych i utrudnia oddychanie. Może to prowadzić w konsekwencji do obniżonej odporności na infekcje i gorszej pracy systemu immunologicznego. Wysusza również skórę, co prowadzi do szybszego starzenia się jej. U niemowląt pojawia się wtedy sapka - dzieci zaczynają oddychać przez usta. Może to zwiększyć podatność na infekcje. Suche powietrze zwiększa też dolegliwości z powodu kataru.

Takie warunki nie wpływają dobrze także na meble. Na drewnianych meblach mogą pojawić się pęknięcia. Papierowe przedmioty stają się bardziej kruche i łamliwe.

Przede wszystkim jednak właściwa wilgotność daje nam komfort do pracy, nauki i wypoczynku.

Odpowiednią wilgotność utrzymuje przede wszystkim dobra wentylacja mieszkania. Niestety szczelne okna i drzwi uniemożliwiają naturalną wentylację. Dlatego warto często wietrzyć mieszkanie. Nowoczesne okna posiadają też funkcję rozszczelnienia Z problemem suchego powietrza można poradzić sobie rozkładając na kaloryferze wilgotne ręczniki lub przywieszając specjalne pojemniki z wodą. Jednak najefektywniejszym rozwiązaniem są specjalne nawilżacze. Kopiliśmy nawilżacz, bo nasz synek źle spał w nocy, często się budził i miał zatkany nosek. - mówi Asia, mama 9-miesięcznego Antka - Nawilżacz włączamy na 2-3 godziny przed snem i widać ogromną poprawę! Antek dużo lepiej śpi i łatwiej mu się oddycha!

Nawilżacze można podzielić na dwa podstawowe typy: parowe i ultradźwiękowe. Oba typy mają swoje wady i zalety. Nawilżacze parowe są zazwyczaj głośniejsze i często zużywają więcej energii. Są też mniej wydajne. Ciepła woda może stać się siedliskiem bakterii i powodować rozwój pleśni. Można ich natomiast używać do aromaterapii. Olejków eterycznych nie można natomiast stosować w nawilżaczach ultradźwiękowych. Są również bardziej narażone na zanieczyszczenia wody (najlepiej używać wówczas wody z filtrem).Natomiast ten rodzaj nawilżaczy jest cichszy, wydajniejszy i zużywa mniej energii.

Zobacz również:Na co zwrócić uwagę, kupując nawilżacz? Poza ceną, przede wszystkim na wydajność. Określana jest najczęściej przez wielkość pomieszczeń (w metrach kwadratowych lub sześciennych). Czasem wydajność określa się też poprzez ilość dostarczonej wody w czasie (litr na dobę lub g/h). Dobry nawilżacz powinien posiadać możliwość regulacji intensywności nawilżenia. Ważna jest również opcja odcięcia zasilania w przypadku opróżnienia zbiornika z wodą. Istotna jest jego pojemność - jeśli jest zbyt mała, urządzenie trzeba będzie częściej uzupełniać wodą. Przy zakupie zwróć też uwagę na wielkość generowanych kropelek - im mniejsza tym lepiej. Zbyt duże mogą osiadać na meblach. Niektóre modele posiadają dodatkowe przydatne funkcje, np. higrometr, jonizator czy oczyszczanie powietrza z kurzy pyłków i alergenów. Istotny jest też koszt eksploatacji. W przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych sprawdź jak często trzeba wymieniać wkłady i filtry. Zapytaj też o ich koszt. Kupując nawilżacz parowy zwróć natomiast uwagę na zużycie energii elektrycznej.
Nawilżacze idealnie sprawdzają się zimą. Mieszkanie wtedy jest rzadziej wietrzone, a powietrze szybko się nagrzewa i wysusza od kaloryferów. Sklep www.babymama.pl poleca sprawdzone nawilżacze, przeznaczone specjalnie dla najmłodszych dzieci (Ariete Disney, Petit Terraillon).

Nowoczesne nawilżacze wytwarzają ultradźwięki, które dzielą wodę w pojemniku nawilżacza na maleńkie cząstki. System wentylacji rozprowadza wodę pod postacią zimnej pary, która nawilża powietrze w pomieszczeniu. Nawilżacze zapewniają odpowiednią wilgotność powietrza w pokoju dziecka. Wytwarzają przyjemną, chłodną mgiełkę, są przy tym bezpieczne dla dziecka. Wszystkie nawilżacze dostępne w sklepie www.babymama.pl posiadają regulację intensywności nawilżenia. Są też bardzo ciche - nie zakłócą spokojnego snu dziecka. Nawilżacze automatycznie wyłączą się, gdy zbiornik na wodę się opróżni. Nawilżacze Ariete Disney i Petit Terraillon posiadają również funkcję jonizującą powietrze. Eliminują alergeny z powietrza i ułatwiają oddychanie. Urządzenia są poza tym estetycznie wykonane i będą kolorową i ciekawą ozdobą pokoju.

Zanim włączysz nawilżacz pamiętaj o uzupełnieniu wody w zbiorniku. Przed każdym uzupełnieniem dokładnie go umyj. Zapobiegnie to rozwojowi bakterii, grzybów i glonów. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie tabletek dezynfekujących. Hamują one rozwój mikroorganizmów. Najlepiej jest używać wody przegotowanej lub filtrowanej. Nawilżacz musi stać na równej powierzchni, najlepiej na podłodze. Nie stawiaj go w pobliżu drewnianych mebli, boazerii i książek. Nie przykrywaj również wylotu mgiełki nawilżacza.

Do kupienia w sklepie: www.babymama.pl

Komentarze do: Suche powietrze w mieszkaniu a choroby (2)

Pienka
Pienka 20-10-2016 11:28

nawilżanie oczu

1

Najbardziej suche powietrze psuje mi oczy, bez kropel nawilżających, jak srakazolin, nie ma szans na normalne funkcjonowanie. W domu zamontowałam też takie nawilżacze na kaloryferach i często odkurzam.... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
starace67
starace67 23-09-2014 23:26

nawilżacze ultradźwiękowe

1

W zupełności się z tym zgadzam, że nawilżacze ultradźwiękowe są lepsze od tych tradycyjnych. Dobrym przykładem jest produkt Rivere, możliwy do nabycia w wielu sklepach, który ----- się tym, że cicho pracuje i bardzo szy... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze