Szukaj

Substancje chemiczne w grzybach zabijają komórki nowotworowe

Podziel się
Komentarze0

Grupa substancji chemicznych produkowanych w naturalny sposób przez grzyby jest niesamowicie skuteczna w zabijaniu ludzkich komórek rakowych – taką tezę postawiono w badaniach prowadzonych przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology i University of Illinois, a następnie opublikowano w Chemical Science. Cały projekt został sfinansowany przez National Institute of General Medical Sciences.- Szczególnie ekscytującym dla nas było obserwowanie działania związków na różnych liniach komórek nowotworowych, z których część jest stosunkowo silna - stwierdza prowadzący badania Mohammad Movassaghi.

Badacze już od jakiegoś czasu wiedzieli, że związek chemiczny znajdowany w grzybach, nazywany 11, 11’- dideoksywertycyliną, wykazuje właściwości zwalczające raka, ale sprawdzenie siły związków występujących w tak małych ilościach jest wręcz niemożliwe.

Na szczęście naukowcom z MIT kilka lat temu udało się odtworzyć syntetycznie tę substancję w warunkach laboratoryjnych.

11, 11’- dideoksywertycylina zalicza się do grupy związków chemicznych zwanych alkaloidami ETP. Powszechnie uważa się, iż dzięki tym alkaloidom grzyby bronią swoich terenów, na których rosną, przed innymi organizmami.


W ramach badań sprawdzono 60 rodzajów związków chemicznych przeciwko chłoniakowi oraz rakowi szyjki macicy, a następnie 25 najskuteczniejszych próbek przetestowano przeciwko rakowi piersi, płuc oraz nerek. Okazało się, że związki te 1000 razy częściej atakują i unicestwiają komórki rakowe niż zwykłe komórki ludzkie.

Dzięki badaniom poszczególnych części struktury każdego związku naukowcy mogli wyodrębnić właściwości oraz próbki najlepiej rokujące. Odkryto dla przykładu, że dwie poszczególne cząsteczki alkaloidu ETP razem są bardziej efektywne od pojedynczych.

Co ważne produkcja związków lub ich cząsteczek w warunkach laboratoryjnych nie zaburza ich właściwości zabijających komórki rakowe. Dzięki temu naukowcy są zdolni do zmiany naturalnych alkaloidów ETP na silniejszy, syntetyczny przeciwnowotworowy lek, przez zamianę "neutralnych" sekcji molekuł na antyciała oraz cząsteczki dostarczające ETP do komórek rakowych.

Badacze, z Mohammadem Movassaghim na czele, dalej testują związki i starają się stworzyć jeszcze bardziej precyzyjne w działaniu alkaloidy.

Dotychczas najpowszechniejszym lekiem wykorzystującym właściwości grzybów jest penicylina.

Komentarze do: Substancje chemiczne w grzybach zabijają komórki nowotworowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz