Szukaj

Spanie bez przerw jest dobre dla pamięci

Podziel się
Komentarze0

Sen jest niezbędny dla dobrego zdrowia fizycznego, tak samo jak i dla procesu uczenia się, ale nowe badanie, opublikowane w przeglądzie Proceedings of the National Academy of Sciences (przegląd on line gromadzący prace Narodowej Akademii Nauki) udowadnia istnienie związków między pamięcią i fakt przesypiania całej nocy, bez budzenia się, donosi BBC News.


Głęboki sen jest niezbędny do prawidłowej oceny priorytetów kolejnego dnia, ale jeśli chodzi o pamięć, to właśnie nieprzerwany charakter snu ma mieć największy wpływ.

Asya Rolls wraz ze swoim zespołem z Uniwersytetu Stanford, przeprowadzili badania nad myszami używając optogentyki, czyli techniki polegającej na modyfikowaniu niektórych komórek w taki sposób, że mogą one być kontrolowane przez światło.

Chodzi tutaj o komórki, które odgrywają rolę między przejściem ze stanu uśpienia do stanu przebudzenia. Poprzez wysyłanie impulsów światła w kierunku komórek, naukowcom udało się zakłócić sen niektórych myszy, nie zakłócając jednakże jego długości czy też jakości.


Rezultaty pokazały, że między dwoma przedmiotami, ta mysz, która miała przerywany sen, miała również więcej trudności z rozpoznaniem tego przedmiotu, który był jej znajomy, niż mysz, która miała nieprzerwany sen.

Dlatego też, Neil Stanley, ekspert od snu, tak wyjaśnia: w ciągu dnia, zbieramy wspomnienia. W danym momencie, musimy przesortować informacje, zamykając niektóre z nich w naszej pamięci, a proces ten dokonuje się, kiedy głęboko śpimy.

To dlatego wszystko, co zaburza sen, będzie miało wpływ na ten proces, w sposób negatywny bądź pozytywny.

Sen i magazynowanie wspomnień jest więc procesem, a jego fragmentacja wymusi na jednostce rozpoczęcie tego procesu od zera, podkreśla Paul Shaw, badacz w dziedzinie neurologii na Uniwersytecie Washington w St. Louis, cytowany przez przegląd Science News.

Badanie ustala związki między niektórymi patologiami, takimi jak alkoholizm albo bezdech senny, a także ciągłość snu. Osoba dotknięta patologiami mającymi wpływ na pamięć, takimi jak choroba Alzheimera albo inne niedobory kognitywne związane z wiekiem, jest dotknięta zaburzeniami ciągłości snu.

Jednakże, natura tych powiązań pozostaje nieznana. Czy brak ciągłości snu jest czynnikiem rozwoju tych chorób, czy też na odwrót? W każdym przypadku, niezbędny jest minimalna ilość nieprzerwanego snu, aby wspomnienia się skonsolidowały, podsumowują badacze.

Komentarze do: Spanie bez przerw jest dobre dla pamięci

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz