Szukaj

Służba Zdrowia to dochodowy biznes

Podziel się
Komentarze0

W budynku na obrzeżach Chorzowa przy ul. Wiejskiej 4 od dawna prowadzona była działalność medyczna. Najpierw funkcjonowały tu zakładowe przychodnie kopalni węgla kamiennego, później prywatny szpital okulistyczny. Niepubliczny ośrodek przynosił jednak straty, aż w końcu przejął go syndyk masy upadłościowej i wystawił na licytację. Wygrali ją Werner Weiss wraz ze swoim synem Alexandrem. Wiosną 2005 roku przejęli nie tylko budynek, ale całą podupadającą firmę, wraz z 30 pracownikami.Tak rozpoczął działalność Prywatny Szpital Weiss Klinik, specjalizujący się dziś nie tylko w okulistyce, ale również w chirurgii plastycznej i chirurgii jednego dnia. W tym roku obchodzi swoje 5. urodziny.

- Prowadzimy szpital 22-łóżkowy oraz poradnie okulistyczną, chirurgii plastycznej i chirurgii ogólnej. Każdego miesiąca z naszych usług korzysta około tysiąca pacjentów, także z zagranicy. Zatrudniamy ponad 60 pracowników, w tym 20 lekarzy, 21 pielęgniarek oraz 20 pracowników obsługi i administracji - wylicza Alexander Weiss, współwłaściciel i dyrektor chorzowskiej Weiss Klinik. - Stosujemy najnowsze metody leczenia i wykorzystujemy przy tym nowoczesny sprzęt, który kupujemy z własnych środków, jak również pozyskujemy pieniądze z Unii Europejskiej – dodaje.

Zmienili branżę

Choć rodzina Weiss wcześniej zajmowała się biznesem, to nigdy branżą medyczną. - To był czysty przypadek - stwierdza Alexander Weiss. Przez wiele lat związani byli z branżą motoryzacyjną. Byli wyłącznym przedstawicielem w Polsce jednej z wiodących na światowym rynku firm oferujących lakiery samochodowe. To właśnie tej firmie sprzedali swoje udziały, a uzyskane pieniądze chcieli zainwestować w jakąś firmę handlową lub usługową. Wybór padł na Chorzów i nierentowny prywatny szpital okulistyczny.

- Decyzja ta poprzedzona była oczywiście szczegółowymi analizami ekonomicznymi, a nawet wywiadami rynkowymi. Na ich podstawie uznaliśmy, że ten ośrodek ma w sobie ogromny potencjał. Nie jest wykorzystywany, bo źle zarządza się finansami. A to z kolei przekłada się na konkurencyjność placówki, a raczej jej brak, w regionie i w kraju - mówi Alexander Weiss. - Chcieliśmy stworzyć prywatny szpital specjalistyczny, w którym leczenie będzie bezpieczne, a przede wszystkim przyjazne. Chcieliśmy przy tym wykorzystać nasze doświadczenie biznesowe. I chyba nam się to udaje - dodaje dziś współwłaściciel i dyrektor Prywatnego Szpitala Weiss Klinik.

Początki były trudne

Sporym wyzwaniem była gruntowna modernizacja samego budynku szpitala i jego otoczenia. Nowi właściciele chcieli maksymalnie wykorzystać każdą przestrzeń, a przy tym zracjonalizować koszty utrzymania całego obiektu liczącego ponad 2 tys. m kw. Inwestycja pochłonęła blisko 4,5 mln zł. Potem przyszedł czas na wyposażenie placówki w nowoczesną aparaturę, w którą na początku zainwestowano prawie 1,5 mln zł. Kolejnym zadaniem było zatrudnienie najlepszych specjalistów. Było to niezwykle trudne, ponieważ uznani medycy po prostu nie chcieli pracować w mało wówczas znanym prywatnym ośrodku. Magnesem okazały się długoletnie kontrakty (gwarantujące stabilność zatrudnienia), możliwości rozwoju zawodowego (dostęp do nowoczesnych metod leczenia, nowoczesnego sprzętu, udział w szkoleniach i możliwość prowadzenia badań naukowych) oraz realny wpływ na rozwój ośrodka. - Z wykształcenia jestem ekonomistą, a nie lekarzem. Moje decyzje związane z rozwojem szpitala muszę więc opierać o doświadczenie zatrudnianych przeze mnie specjalistów - podkreśla dyrektor Alexander Weiss.


Sami specjaliści i nowoczesny sprzęt nie wystarczą jednak, by pacjent zdecydował się leczyć właśnie w danym ośrodku. - Ważne jest nie tylko bezpieczeństwo medyczne, ale i emocjonalne - zauważa współwłaściciel Weiss Klinik. - Nieustannie szkolimy więc nasz personel z zakresu obsługi klienta. Bo pacjent to nasz klient, a klient to nasz pan. Musi być traktowany wyjątkowo – wyjaśnia Alexander Weiss.


Najważniejsze bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo pacjenta i racjonalizacja kosztów działalności to także efekt standaryzacji procedur medycznych. Od 2 lat w Weiss Klinik obowiązuje system zarządzania jakością wg normy ISO. Jak tłumaczy dyrektor Weiss, to jasno określone reguły, według których funkcjonuje cały szpital i pracują zatrudnieni tu ludzie. - Dzięki temu mamy gwarancję, że każdy pacjent traktowany jest u nas w ten sam sposób, każdy zabieg przeprowadzany jest w czystych i bezpiecznych warunkach, a  wydatki związane z naszą działalnością są przejrzyste i nie ma mowy o żadnym marnotrawstwie pieniędzy - mówi Alexander Weiss, który jako przykład podaje działalność bloku operacyjnego.

- Mamy ten komfort, że zabiegi przeprowadzane u nas w większości są planowane. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możemy maksymalnie wykorzystać zasoby, którymi dysponujemy i na przykład dostosować liczbę pielęgniarek do liczby pacjentów.  W pozostałe dni personel obsługujący blok operacyjny wykonuje inne zadania na oddziałach szpitalnych - tłumaczy dyrektor.

Wyzwania na przyszłość

Obecnie Weiss Klinik stara się o akredytację Centrum Monitorowania Zdrowia przy Ministerstwie Zdrowia, którą posiadają tylko nieliczne prywatne placówki medyczne w Polsce. - Cały czas pracujemy też nad poszerzeniem naszej działalności – mówi Alexander Weiss. - Moim marzeniem jest, by Weiss Klinik była jednym z czołowych ośrodków medycznych w Polsce, kojarzonym z bezpieczeństwem i komfortem leczenia. Praca sprawia mi satysfakcję, bo przy okazji prowadzenia działalności biznesowej pomagam leczyć ludzi – dodaje.

W ciągu 5 lat lekarze w Weiss Klinik pomogli już kilku tysiącom pacjentów. Specjalizują się w okulistyce (m.in. w laserowej korekcji wad wzroku, leczeniu zaćmy i jaskry) i w chirurgii plastycznej (m.in. plastyka piersi, nosa, liposukcja). Szpital dysponuje najnowszej generacji sprzętem medycznym. Laserowa korekcja wad wzroku wykonywana jest tu za pomocą jedynego na Śląsku (i jeden z czterech w Polsce) lasera excimerowego firmy Carl Zeiss Mel 80, umożliwiającego dobranie indywidualnego programu przebiegu zabiegu. Od kilku miesięcy w Weiss Klinik zabiegi odsysania tłuszczu przeprowadza się najmniej inwazyjną, a zarazem bezpieczną i komfortową metodą Body Jet.

Nie za wszystko trzeba płacić


Weiss Klinik świadczy też usługi medyczne refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia.  Z zakresu okulistyki są to operacje zaćmy, zezów, witreoretinalne, odwarstwienia siatkówki, operacje na powiekach oraz badania angiografii fluoresceinowej. Z zakresu chirurgii plastycznej z NFZ wykonywane są natomiast zabiegi rekonstrukcyjne – piersi po mastektomii, korekcje blizn pooparzeniowych i pourazowych, usuwanie znamion barwnikowych, usuwanie guzków skóry i zmian nowotworowych skóry, korekcje wad wrodzonych, rozdzielanie palcozrostów rąk i stóp oraz korekcja opadania powieki górnej.

Komentarze do: Służba Zdrowia to dochodowy biznes

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz