Szukaj

Słońce groźne dla oczu

Podziel się
Komentarze0

Wielkimi krokami zbliżają się upalne dni. W tym okresie musimy w szczególny sposób dbać o oczy. Niezabezpieczanie ich przed szkodliwym promieniowaniem UV jest częstą przyczyną oparzenia spojówek, a nawet może prowadzić do rozwoju chorób oczu takich jak zaćma czy AMD.

Zawsze gdy świeci słońce, bez względu na to czy jesteśmy w górach, czy nad morzem, powinniśmy zadbać o ochronę oczu. W okresie letnim promieniowanie UV jest szczególnie intensywne, a co za tym idzie, zagrożenie dla wzroku jest większe.

Okulary - jakie wybrać?

Najlepszym sposobem na ochronę oczu są oczywiście okulary. Nie wszystkie jednak spełniają swoją rolę właściwie. Często wybierane są ze względu na wygląd, a nie funkcje, jakie mają spełniać. Warto przed zakupem sprawdzić czy okulary posiadają odpowiednie filtry UV i certyfikaty bezpieczeństwa (na zachowanie europejskich standardów bezpieczeństwa wskazuje skrót CE).

- Zły dobór okularów może mieć skutek odwrotny do pożądanego. Ciemne szkła okularów ograniczają dopływ światła do oczu, co powoduje, że źrenice rozszerzają się i wyłapują jeszcze więcej promieniowania ultrafioletowego. Przyciemniane szkła bez odpowiednich parametrów mogą więc okazać się niebezpieczne dla oczu - mówi dr Anna Maroszyńska-Wojnowska z kliniki okulistycznej Lexummedica w Krakowie. 

Nie bez znaczenia pozostaje też kolor szkieł. Brązowe, szare i niebieskie soczewki najlepiej sprawdzają się w mocno słoneczne dni. Natomiast szkła pomarańczowe, żółte, jasnozielone i różowe w dni zachmurzone (małe natężenie światła) oraz przy sztucznym oświetleniu.

Zły wybór może oznaczać oparzenie spojówek…

Skutki nierozważnego dobierania okularów są zazwyczaj nieprzyjemne. Jednym z najczęstszych następstw takiego stanu rzeczy jest oparzenie słoneczne spojówek. Przejawia się ono głównie zaczerwienieniem, łzawieniem, świądem i pieczeniem oczu. Na szczęście, z tą dolegliwością można sobie poradzić samemu, stosując np. okłady z mocnej herbaty lub świetlika albo specjalne krople do oczu. Wyleczenie tej przypadłości trwa przeważnie od 48 do 72 godzin.


Niebezpieczne wolne rodniki sprzyjają powstaniu AMD

Nie zabezpieczając się przez słońcem można narazić oczy także na jeszcze poważniejsze przypadłości, niż oparzenie spojówek. Przebywanie na słońcu przez dłuższy czas wysusza oczy i prowadzi do powstawania tzw. wolnych rodników.

- Wolne rodniki to cząsteczki chemiczne, które krążąc w organizmie człowieka, uszkadzają delikatną strukturę komórek oczu. Najbardziej narażone na ich działanie są delikatne ścianki naczyń włosowatych, które odżywiają siatkówkę oka – wyjaśnia dr Anna Maroszyńska-Wojnowska z kliniki okulistycznej Lexummedica. – Delikatna struktura siatkówki i nerwu wzrokowego narażona na działanie wolnych rodników nie potrafi skutecznie się zregenerować i może to doprowadzić m.in. do zaćmy  i AMD - dodaje.   

          
Objawami AMD (zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem) są zaburzenia centralnego widzenia, postępujący spadek ostrości wzroku (zwłaszcza z bliska), niewielkie mroczki, deformacje obrazu, spadek ostrości wzroku oraz utrudnione rozróżnianie kolorów. Wysiękowa (morka) postać AMD może prowadzić do poważnej utraty wzroku w ciągu zaledwie trzech miesięcy. W krajach rozwiniętych choroba ta jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku u osób po 50 roku życia.

Dieta bogata w przeciwutleniacze dobra na oczy

Stosując odpowiednią dietę można wzmocnić organizm i ochronić oczy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Substancją neutralizującą wolne rodniki są antyoksydanty (przeciwutleniacze). Są to naturalne substancje, których obecność łatwo jest rozpoznać dzięki intensywnym kolorom warzyw i owoców, pomarańczowemu (marchew, papryka, pomidor) i fioletowemu (borówki, buraki, czarne porzeczki).

Ochronę oczu przed wolnymi rodnikami możemy dodatkowo wzmocnić, stosując dietę bogatą w witaminy A, C i E. Witamina C, występująca głównie w owocach cytrusowych, wzmacnia naczynka krwionośne i zmniejsza ryzyko wystąpienia zaćmy poprawiając odżywienie soczewek. Witamina E jest silnie stężona w komórkach nabłonka barwnikowego, a do jej głównych funkcji należy hamowanie związków, które niszczą naczynia krwionośne. Naturalne źródła witaminy E to przede wszystkich oleje jadalne i sałata. 
Chroń oczy dziecka

Dodatkową ochroną wzroku oprócz okularów z filtrem UV oraz diety mogą być sztuczne łzy. Dostępne są w każdej aptece, bez recepty. Dzięki nim możemy zapobiec wysuszaniu. Warto pamiętać o tym szczególnie w wakacje,  bo szkoda tracić przyjemne i ciepłe dni urlopu na leczeniu niezadbanego wzroku.        

Niezmiernie ważne jest także dbanie o oczy dzieci. Soczewka oka do 10–12 roku życia nie zatrzymuje promieni ultrafioletowych. W konsekwencji, częste przebywanie na słońcu bez zabezpieczenia może prowadzić do poważnych uszkodzeń siatkówki oka u dziecka. Nie należy zapominać więc o ochronie wzroku najmłodszych i im też zakładać okulary przeciwsłoneczne.

Komentarze do: Słońce groźne dla oczu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz