Szukaj

Sen wpływa na umiejętność uczenia się

Podziel się
Komentarze0

A raczej czas snu. Sen ma wiele zadań przed sobą, włączając w to także ułatwianie procesu uczenia się, jak stwierdziło całkiem nowe badania, opublikowane w przeglądzie naukowym Public Library of Science One.Badacze bowiem odkryli, że to, kiedy nabywamy nowych informacji, a także to, jak szybko zasypiamy po tym, może wpływać na nasze zachowywanie tych informacji.

Naukowcy doszli do takich wniosków dzięki badaniom przeprowadzonym na 200 osobach. Uczestnicy tego projektu mieli zapamiętać powiązane ze sobą pary słów, takie jak „ogień i dym”, oraz pary niepowiązane, takie jak „insekt i prawda”.

Część uczestników uczyła się słów o 9 rano, a część o 9 wieczorem. Badacze następnie przetestowali jak dobrze uczestnicy zapamiętali pary tych słów: 30 minut po nauce, 12 godzin po nauce i 24 godziny po nauce.


Jak się okazało, sen miał niewielki wpływ na zdolność przypominania sobie par wyrazów powiązanych ze sobą. Ale ludzie, którzy przespali się między dwoma testami, byli zdecydowanie lepsi w przypominaniu sobie niepowiązanych słów, w porównaniu do tych uczestników, którzy nie zmrużyli oka.

A oto najbardziej interesujące odkrycie: po 24 godzinach, kiedy wszyscy uczestnicy byli znakomicie wyspani po całej nocy snu, stwierdzono, że ci uczestnicy, którzy poszli do łóżka zaraz po nauczeniu się słów, poradzili sobie znacznie lepiej niż ci, którzy nie spali przez cały dzień, aż do wieczora.

A ten bonus pamięciowy utrzymał się także w kolejnym dniu.

Co to dla nas oznacza? Otóż, jeżeli bardzo chcemy coś zapamiętać, przed egzaminem na studiach na przykład, spróbujmy przejrzeć notatki tuż przed pójściem spać. Być może, w dniu egzaminu, taka taktyka zaprocentuje lepszymi wynikami.

Komentarze do: Sen wpływa na umiejętność uczenia się

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz