Szukaj

Seksowne gupiki rzucają światło na ludzkie zachowania

Podziel się
Komentarze0

Jeżeli szukasz romansu, lepiej jest mieć przyjacielskiego skrzydłowego przy sobie. Albo skrzydłową. Ostatnie badanie na gupikach, czyli tych małych rybkach, które ukazało się w naukowym Proceedings of the Royal Society B, pokazało, że kiedy samice NIE CHCĄ przyciągać uwagi samców, otaczają się wyjątkowo „seksownymi” samicami.A u gupików „seksowny” oznacza „chętny na seks”.  Z grubsza chodzi o to, że kiedy samice gupików nie są w nastroju, otaczają się gorącymi koleżankami, a w ten sposób uzyskują pewien spokój.

Ale czy jest to prawdziwe również dla ludzi? Nie ma na to wiele dowodów, ale nasze postrzeganie innych ma wiele wspólnego z towarzystwem, którego się trzymają. Jest to kwestia względności, według badania przeprowadzonego na uniwersytecie Stirling University w Szkocji.

W badaniu, które ukazało się w tym tygodniu, badacze stwierdzili, że kiedy mężczyźni byli poproszeni o ocenę atrakcyjności namierzonej kobiety, która była w parze z kobietą mniej atrakcyjną, i kiedy mężczyznom powiedziano, że obydwie kobiety były przyjaciółkami, mężczyźni uważali, że namierzona kobieta była mniej godna pożądania.

Zobacz również:Inne badania pokazują, że mężczyźni prawdopodobnie w ogóle nie chcą skrzydłowego. Badacze z uniwersytetu stanowego w Kalifornii (California State University) w Fullerton, odkryli, że kobiety oceniały mężczyzn jako bardziej atrakcyjnych kiedy ci byli otoczeni przez inne kobiety, niż kiedy mężczyzna był całkiem sam albo w towarzystwie innych kolegów.

Zupełnie tak, jak w jednym z odcinków serialu Seinfeld, kiedy George, jeden z bohaterów, pokazuje zdjęcie modelki, które znajdowało się w jego nowym portfelu. George utrzymuje, że jest to jego zmarła narzeczona. Nagle, zostaje zaproszony do tajemnego klubu, pełnego modelek.

Istnieje zjawisko, które naukowcy nazywają „mate-choice copying”, co można z grubsza określić jako dokonywaniem wyboru poprzez kopiowania wyborów koleżanki. I to właśnie tutaj to zjawisko może wchodzić w grę.

W naturze, kiedy samice wielu gatunków widzą samca odbywającego stosunek z innymi samicami, zdają się go postrzegać jako wartego złowienia. Coś na zasadzie szeroko pochlebnie recenzowanej książki. Jeżeli tylu innych to polubiło, prawdopodobnie musi to być dobre.

Komentarze do: Seksowne gupiki rzucają światło na ludzkie zachowania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz