Szukaj

Wpływ niedożywienia w dzieciństwie na osobowość

Jak wynika z badań opublikowanych w amerykańskim ,,Journal of Child Psychology and Psychiatry", efekt wygłodzenia w dzieciństwie może mieć większy wpływ na dorosłe życie niż do tej pory sądzono. Badania przeprowadzone na Barbadosie pokazały, że dorośli niedożywiani w okresie rozwoju gorzej radzą sobie w kontaktach międzyludzkich i trudniej przychodzi im zdobywanie nowych doświadczeń w porównaniu do tych, których dieta była odpowiednio zbilansowana.

Wpływ niedożywienia w dzieciństwie na osobowość

Naukowcy ze szkoły medycznej w Harvardzie pod wodzą doktor Janiny Galler przebadali 77 dzieci urodzonych między 1967 a 1972, które były hospitalizowane z powodu chorób, związanych z niedożywieniem, jak np. kwashiorkor czy marazm, żeby zaobserwować, jaki będą one mieć wpływ na ich rozwój osobowości.

Pierwsza z nich jest powodem niedoboru białka i objawia się przez wydęcie brzucha, druga natomiast spożywaniem zbyt małokalorycznych posiłków (dzieci cierpiące na marazm wyglądają na bardziej wychudzone). Część badanych cierpiała na oba syndromy. Jak podaje World Health Organization, co roku trzy miliony dzieci poniżej piątego roku życia umiera z głodu, a u 25% następuje zahamowanie wzrostu z powodu niedożywienia. Program Centrum Odżywiania w Barbadosie, oprócz zapewnia im pożywienia, kontrolował rodziny badanych do ich dwunastych urodzin i uczył ich zasad prawidłowego odżywiania. Żadne z nich nie urodziło się z niedowagą ani nie cierpiało na niedożywienie po rozpoczęciu eksperymentu. Zaskakujące więc, że jako czterdziestolatkowie wykazywali aż pięciokrotnie większą tendencję do neurotyczności w porównaniu do rówieśników, którzy problemów z niedożywianiem w dzieciństwie nie mieli. Byli też trzy razy bardziej introwertyczni od nich, mniej sumienni oraz znacznie trudniej przychodziło im planowanie i realizacja celów. Poza tym mieli słabiej rozwinięty intelekt, byli mniej niezależni i ugodowi.


Złe odżywianie w dzieciństwie powoduje negatywne nastawienie na innych ludzi - stwierdził Adrian Raine, profesor psychologii z Uniwersytetu w Transylwanii, komentując wyniki eksperymentu dla Science News. Mężczyzna nie brał udziału w badaniu, ale wspomniał swój wcześniejszy eksperyment, który pokazywał, że bogata dieta w dzieciństwie pomaga uniknąć rozwoju patologicznych cech osobowości. Przepadał wówczas 1800 młodych mieszkańców Mauritusu. Odkryli, że ci, którzy byli głodzeni przed trzecim rokiem życia i w odpowiednim czasie zostali poddani terapii, w wieku siedemnastu lat byli o 51% mniej skłonni do zaburzeń osobowości, a w wieku dwudziestu trzech o 63% mniej narażeni na kontakt ze światem przestępczym w porównaniu do tych, którzy nie otrzymali pomocy.

Nowe badanie pokazało, że program pomocy nie zatrzymał rozwoju zaburzeń osobowości. Może to mieć jednak związek z tym, że dzieci z Barbadosu były znacznie silniej niedożywione niż te z Mauritusu. Lżejsze przypadki były więc bardziej podatne na interwencję. Autorzy badań konkludują, że niedożywienie w pierwszym roku życia odbija się ogromnie na rozwoju osobowości. Wiąże się to m.in. z tym, że niezbilansowana dieta źle wpływa na pracę mózgu, który jest najbardziej energiochłonnym organem ludzkim (szczególnie u dzieci). Głód może też powodować depresję u rodziców, co ma wpływ na ich stan ich pociech - badania przeprowadzone na dzieciach cierpiących opiekunów pokazują, że są one mniej spokojne. Możliwe, że głód nakierowuje na nabywanie konkretnych cech charakteru. W świecie, w którym ciężko zdobyć pożywienie, bycie niespokojnym, podejrzliwym ułatwia przetrwanie. Wyniki badań pokazują, że konsekwencją zmian psychologicznych są fizjologiczne, co jest kolejnym powodem, by walczyć z głodem panującym wśród dzieci.

opracowała: Weronika Fryben

Komentarze do: Wpływ niedożywienia w dzieciństwie na osobowość

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz