Szukaj

Czy ręczne pisanie rozwija kreatywność?

Dzisiejszy czas to era komputerów, Internetu i sms-ów. Coraz rzadziej za to, sięgamy po tradycyjne metody pisania, czyli po papier i ołówek. Tymczasem, jak twierdzą naukowcy, sporo tracimy ponieważ cierpi na tym nasza pamięć i kreatywność.

Czy ręczne pisanie rozwija kreatywność?


W dobie komputerów, tabletów i telefonów komórkowych, ręczne pisanie wydaje się przeżytkiem. Używanie w tym celu klawiatury jest dużo łatwiejsze i szybsze. Dodatkowo, gdy używana jest jeszcze funkcja autokorekty. Nawet nasze podręczne podpisy z dużym powodzeniem zastępują dziś kody PIN i odciski palców. W takim razie, czy jest sens używać pisma ręcznego?

Niektórzy w to wątpią, są to pojedyncze szkoły w USA, ale i w Niemczech, m.in. w Hamburgu. Starając się podążać za współczesnymi trendami, proponują pierwszoklasistom naukę abecadła głównie w formie drukowanej.

Zwolennicy tego projektu przekonują, że dzięki takim metodom, dzieci zdecydowanie szybciej uczą się pisać a ich prace są bardziej czytelne. Naukowcy jednak, są pełni wątpliwości co do takiego rozwiązania. Twierdzą, że skutkiem tego mogą być trudności z odczytywaniem pisma ręcznego osób ze starszych pokoleń. Trudności te, mogą pojawić się jeszcze w trakcie edukacji szkolnej.

Koordynacja ruchowa

Kolejne badania wykazują, że usunięcie pisma ręcznego ze szkół mogłoby przynieść różnorodne negatywne skutki. Okazuje się, że wyrażenie swoich myśli i emocji, bez pomocy urządzeń elektronicznych jest ważne dla rozwoju fizycznego i umysłowego. Danych na ten temat dostarczają, badania psycholożki Sandry Sulzenbruck z Instytutu w Dotrmundzie. Naukowcy porównali dwie grupy praworęcznych osób. Jedna grupa najchętniej i najczęściej pisze własnoręcznie, druga zaś posługuje się klawiaturą. Obie grupy miały za zadanie wykonać określone czynności manualne, raz prawą a raz lewą ręką. Okazało się, że badani piszący częściej własnoręcznie potrzebowali mniej czasu na wykonanie czynności niż osoby piszące na klawiaturze. Świadczy to o tym, że osoby piszące własnoręcznie wykazały się lepszą koordynacją ruchową i sprawnością manualną.


Zapamiętywanie informacji

Kiedy piszemy ręcznie, każdy znak wymaga określonego ruchu dłoni. Ten konkretny, właściwy dla danego znaku ruch znajduje swoje odzwierciedlenie w aktywności neuronalnej, na co wskazują obrazy z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. W momencie gdy piszemy na klawiaturze, chcąc „napisać” „d” albo „b”, wykonujemy ten sam ruch – wciskamy odpowiedni klawisz. O związkach między sprawnością manualną a pisaniem można przekonać się, wykonując krótki test. Wystarczy po dłuższym czasie, czyli po kilku godzinach nie czytania i nie pisania, zaplątać ręce za plecami, zamknąć oczy i wyobrazić sobie literę „d”. Czy w waszej wyobraźni kreśliliście ten znak? Zastanawialiście się chodź przez chwilę z której strony znajduje się laseczka? To co pojawiło się w waszej wyobraźni, wiąże się ze stopniem umiejętności pisania, w jakim się znajdujecie.

Pomoc dla pamięci

Pisanie ręczne to wiele korzyści, jedną z nich jest na pewno umiejętność lepszego wysławiania się, lecz także usprawnienie pamięci. Prostym przykładem tego wniosku, jest doświadczenie z życia codziennego, kiedy przed pójściem do sklepu zapisujemy na kartce listę zakupów. Wiąże się z tym wiele pozytywnych zalet, po pierwsze nie wydajemy zbędnych pieniędzy na dodatkowe zakupy, gdyż wszystko to, czego potrzebujemy mamy już zapisane. Często zdarza się też, że nawet nie potrzebujemy wtedy naszej karteczki z listą zakupów, bo większość zapamiętaliśmy podczas pisania. Sprawdza się to również w szkole, gdy piszemy ściągi i notatki, po kartkówce widnieje zaskoczenie, jak dużo zapamiętaliśmy.

Z badań wynika także, że nie sprawdza się to w przypadku pisania ściąg i notatek na komputerze. Wszystko więc wskazuje na to, że „staroświeckie pismo” jednak jest bardziej przydatne do rozwoju człowieka i jego kreatywności oraz sprawności manualnej, dlatego nie zawsze warto podążać za trendami.

Komentarze do: Czy ręczne pisanie rozwija kreatywność?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz