Szukaj

Rozszerzenie źrenic ujawnia orientację seksualną

Podziel się
Komentarze0

Już od dawna przypuszczano, że orientację seksualną można zweryfikować dzięki obserwacji rozszerzania źrenic danej osoby, jednak do tej pory nie zostało to udowodnione naukowo. Po raz pierwszy teraz pracownicy naukowi z Cornell University użyli specjalistycznej soczewki do mierzenia zmian źrenic podczas oglądania filmów erotycznych.Źrenice powiększyły się najbardziej, gdy uczestnicy badania patrzyli na osobę, która według nich była atrakcyjna, a tym samym ujawniali czy są heteroseksualni czy homoseksualni.

Wcześniejsze badania dotyczące orientacji seksualnej polegały na zadawaniu ludziom pytań lub na wykorzystywaniu fizjologicznych wskaźników, takich jak mierzenie ich płciowego pobudzenia. Te metody, jednak wiązały się z pewnymi problemami.

Chcieliśmy znaleźć alternatywną metodę, która automatycznie wskazywałaby orientację seksualną, ale nie chcieliśmy, żeby była tak inwazyjna jak poprzednie metody. Reakcje źrenic są dokładnie tym czego szukaliśmy, mówi Gerulf Rieger, naukowiec przebywający na stypendium badawczym w Cornell.


Z tą nową technologią możemy badać orientację seksualną wśród ludzi, którzy nigdy nie zgodziliby się na badanie płciowego podniecenia, na przykład u ludzi pochodzących z tradycyjnych kultur. Dzięki temu lepiej zrozumiemy jak seksualność jest wyrażana w skali całej planety, dodaje naukowiec.

W badaniach przeprowadzonych przez Cornell University, zgodnie z przewidywaniami, heteroseksualni mężczyźni mieli silne reakcje źrenic na widok kobiet w filmach erotycznych, natomiast źrenice heteroseksualnych kobiet reagowały na obie płcie.

Ten wynik potwierdza poprzednie badania sugerujące, że kobiety mają bardzo rozbieżny typ seksualności w porównaniu z mężczyznami.

Ponadto, nowe badania zmieniają podejście do męskiego biseksualizmu. Wcześniej sądzono, że większość biseksualnych mężczyzn nie opiera swojej płciowej tożsamości na fizjologicznym podnieceniu seksualnym, ale na kwestiach romantyzmu.

Wbrew temu twierdzeniu, źrenice biseksualnych mężczyzn znacznie się rozszerzały podczas oglądania filmów erotycznych, w reakcji zarówno na kobiety jak i na mężczyzn.

Możemy teraz stwierdzić, że elastyczność seksualnego pożądania nie ogranicza się tylko do kobiet - niektórzy mężczyźni też tak mają, a odzwierciedlają to ich źrenice, mówi Ritch C. Savin-Williams, współautor i profesor Human Development w Cornell University.

Komentarze do: Rozszerzenie źrenic ujawnia orientację seksualną

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz