Szukaj

Rak żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

Podziel się
Komentarze0

Z około 10 000 nowych przypadków każdego roku, rak żołądka plasuje się na piątym miejscu pośród wszystkich nowotoworów. Jednakże, częstotliwość jego występowania spadła w przeciągu 20 ostatnich lat. Średni wiek pojawienia się raka żołądka to 70 lat, a mężczyźni są bardziej nim dotknięci niż kobiety.


W rzeczywistości, 6 przypadków na 10 raka żołądka dotyczy mężczyzn.

Jakie są czynniki ryzyka?


Wiele czynników ryzyka zostało rozpoznanych przez społeczność naukową. Odżywianie ogrywa tutaj bardzo ważną rolę, precyzują eksperci. Nadmierne spożycie mięsa, wędzonych ryb albo soli zwiększa ryzyko raka żołądka. Tytoń również jest przyczyną. Tak samo jak zapalenie przewlekłe żołądka wywołane przez bakterię Helicobacter pylori, starą znajomą gastroenterologów...


Objawy raka żołądka


Symptomy generalnie pojawiają się późno i nie są specyficzne: fale bólów żołądka, utrata apetytu, mdłości oraz wymioty, uczucie zmęczenia, utrata wagi, anemia. Jeśli chodzi o diagnozę, polega ona na badaniu endoskopowym żołądka: gastroskopia, która pozwala zwizualizować uszkodzenie i jego rozmiar. Wykonuje się biopsje na poziomie podejrzanych stref, które pozwalają na scharakteryzowanie uszkodzeń.

Leczenie raka żołądka

Jedyna terapia raka żołądka polega na opercji chirurgicznej. Jest to gastrektomia, częściowa bądź całkowita, powiązana z łyżeczkowaniem. Radioterapia, chemioterapia albo ich powiązanie mają wskazania, które się dyskutuje z przypadku na przypadek.

Chemioterapia poczyniła postępy i może czasami być zaproponowana jako pierwsza, przed operacją chirurgiczną.

Komentarze do: Rak żołądka - przyczyny, objawy, leczenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz