Szukaj

Rak tarczycy - przyczyny, objawy, leczenie

Podziel się
Komentarze3

Gruczoł hormonalny, tarczyca, jest organem o kształcie przypominającym nieco postać motyla, umiejscowionym u podstawy szyi. Odgrywa one rolę regulatora wielu funkcji organizmu, takich jak rytm serca albo temperatura ciała. Każdego roku, stwierdza się 8 000 przypadków raka tarczycy.Większość przypadków (trzy czwarte) dotyczy kobiet.


Chodzi tutaj o chorobę komórek tarczycy, które namnażają się w sposób niekontrolowany, aż do utworzenia złośliwego guza. Z czasem, i jeśli nie przeprowadzona zostanie żadna terapia, guz może się  rozprzestrzenić lokalnie, a komórki nowotworowe mogą się od niego odrywać i migrować w stronę innych tkanek i organów, gdzie utworzą metastazy.

Przyczyny nowotworów tarczycy


Rak tarczycy może się pojawić spontanicznie, ale równie dobrze może być konsekwencją napromieniowania. Bardzo rzadko, nowotwory tarczycy są wynikiem predyspozycji genetycznych i wymagają szczególnego leczenia.

Objawy raka tarczycy


Pojawienie się masy na poziomie tarczycy albo rozwój istniejącego wola może oznaczać raka tarczycy. Zmiany hormonalne typu tarczycowego również mogą ujawniać raka.

Leczenie raka tarczycy

Rak tarczycy jest rakiem, który jest wyleczalny w ponad 90% przypadków. Leczenie polega na operacjach chirurgicznych (usunięcie tarczycy, ablacja całkowita bądź częściowa) oraz na podawaniu leków, przede wszystkim na bazie jodu 131 (jod radioaktywny), a także na chemioterapii i radioterapii.

Komentarze do: Rak tarczycy - przyczyny, objawy, leczenie (3)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 16:54

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

2

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
renii
renii 14-06-2013 22:47

biobsja tarczycy

1

W większości przypadków wstępne rozpoznanie raka tarczycy stawiane jest na podstawie wyniku biopsji. Konieczna jest wtedy operacja, a usunięta tarczyca poddawana jest badaniu histopatologicznemu – dopiero na jego podstaw... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze