Szukaj

Rak: guz widziany w szczegółach dzięki nowej technice obrazowania

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy opracowali nową metodę obrazowania medycznego, która pozwala w szczegółach i bezpośrednio przyjrzeć się guzom nowotworowym. Jest to ważna wiadomość, gdyż nowe metody skutecznej walki z rakiem wymagają wykrywania nawet najbardziej subtelnych zmian w komórkach, sekwencji DNA i protein.Lekarze potrzebują więc technik obrazowania medycznego coraz bardziej skutecznych i precyzyjnych.

Naukowcy z General Hospital w Massachusetts i z Harvard University wkrótce przedstawią nową technikę swojego pomysłu, a stanie się to w październiku na kongresie naukowym Amerykańskiego Towarzystwa Optycznego.

Jak zapewniają, metoda ta będzie w stanie obserwować bezpośrednio guzy, a także śledzić ruchy molekularne, przepływ krwi oraz sposób, w jaki masy nowotworowe odpowiadają na zastosowaną terapię.


Naukowcy zastosowali dwie techniki, które już teraz są w użyciu, czyli MPLSM i OFDI. Ta pierwsza to mikroskopia multifotonowa, a ta druga to obrazowanie optyczne, polegające na wysyłaniu wielu różnych długości fal do tkanki i obserwowaniu, w jaki sposób tkanki te się odbijają.

Technika ta jest nieinwazyjna i pozwala na przeprowadzenie wirtualnej biopsji. Już teraz jest używana do obserwowania między innymi naczyń krwionośnych.

Dr Dai Fukumura, twórca projektu, przyznaje: - Metoda MPLSM pokonuje większość trudności, jakie spotykamy z technikami mikroskopii zwyczajnej, a OFDI pozwala uzyskać dużo dobrych jakościowo obrazów 3D.

Na nieszczęście, metoda ta jest zbyt kompleksowa i zbyt droga, by można było myśleć o jej powszechnym stosowaniu.

Jednak może w dużym stopniu pomóc badaczom w dziedzinie onkologii, na przykład w uzyskiwaniu nowych informacji, których nie można zdobyć inaczej, czy też w lepszym zrozumieniu procesów związanych z rozwojem chorób nowotworowych.

Komentarze do: Rak: guz widziany w szczegółach dzięki nowej technice obrazowania

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz