Szukaj

Przestrzeń bezpieczna i wolna od bakterii

Podziel się
Komentarze0

Wnętrza obiektów służby zdrowia, należą do grupy tzw. pomieszczeń czystych. Oznacza to, że wobec takich przestrzeni muszą być spełnione bardzo rygorystyczne normy higieny, aby nie dochodziło do zakażeń oraz rozprzestrzeniania się bakterii i drobnoustrojów.


Występowanie w otoczeniu bakterii i wirusów jest powszechne, ale w placówkach służby zdrowia stanowią one szczególne zagrożenie. Konieczne jest zatem dbanie o higienę i częste czyszczenie powierzchni odpowiednimi środkami. Doraźna dezynfekcja nie zapewni jednak pełnej ochrony przed niebezpiecznymi zakażeniami unoszącymi się w powietrzu. Potrzebne są bardziej kompleksowe rozwiązania, o których należy pomyśleć już na etapie projektowania obiektu i jego wyposażenia lub podczas dokonywania renowacji.

Uniwersalne rozwiązanie

Konieczność utrzymania odpowiednich warunków higieny i jakości otoczenia bezpośrednio wpływa na wybór materiałów budowlanych i wykończeniowych, które muszą spełniać bardzo rygorystyczne normy. Wśród rozwiązań odpowiadających specyficznym potrzebom tzw. pomieszczeń czystych, warto zwrócić uwagę na higieniczne sufity podwieszane.

Sufit podwieszany to popularne rozwiązanie stosowane z powodzeniem w przestrzeniach biurowych czy usługowych. Inwestorzy decydują się na nie m.in. ze względu na ich funkcjonalność oraz uniwersalną estetykę. Wybrane modele posiadają jednak dodatkowe właściwości, dzięki którym nasze sufity idealnie nadają się do zastosowania we wnętrzach obiektów opieki zdrowotnej, stanowiąc doskonałe rozwiązanie zarówno w profilaktyce, jak i aktywnym przeciwdziałaniu wszelkim zagrożeniom bakteryjnym - tłumaczy Sylwia Rudnicka z firmy Armstrong.

Mowa o rodzinie sufitów podwieszanych (mineralnych i metalowych) pokrytych specjalną, antybakteryjną farbą BIOGUARD, która hamuje namnażanie i rozwój drobnoustrojów oraz prowadzi do całkowitej likwidacji bakterii. Czynnik bakteriobójczy substancji jest przy tym nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt i roślin, a jego działanie nie uwalnia żadnych środków chemicznych do powietrza.


Sufity podwieszane BIOGUARD (m.in. BIOGUARD ACOUSTIC, BIOGUARD PLAIN i ORCAL BIOGUARD):
  • są odporne na wilgotność względną powietrza (95-100%);
  • mają gładką powierzchnię, która ogranicza gromadzenie się kurzu i powstawanie zabrudzeń;
  • są przystosowane do częstego czyszczenia i nie tracą przy tym swoich właściwości.

Higieniczna sala operacyjna


Sale operacyjne to pomieszczenia o bardzo wysokim ryzyku infekcji (strefa 4 według normy NF S 90-351), dlatego wszelkie elementy konstrukcyjne i wykończeniowe muszą być dobrze przemyślane i zaprojektowane.

- Choć stosowanie sufitów podwieszanych na bloku operacyjnym nie było dotąd popularne, polecamy wykorzystanie metalowych płyt ORCAL BIOGUARD CLIP-IN PLAIN. Pokrycie farbą BIOGUARD skutecznie chroni przed skażeniem bakteryjnym, a dodatkowe silikonowe połączenia uszczelniają całą konstrukcję – mówi Sylwia Rudnicka.

Płyty posiadają klasę czystości zgodną z normą ISO 14644-1 na poziomie ISO 3. Taki sufit podwieszany zastosowano m.in. w salach operacyjnych wyremontowanego niedawno Oddziału Ginekologicznego Szpitala Miejskiego w Sosnowcu.

Przyjazna sala pacjentów


W salach, w których przebywają pacjenci, oprócz zachowania czystości i higieny, równie istotne jest zapewnienie warunków umożliwiających odpoczynek i spokojny powrót do zdrowia.

- Tu dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie gładkich i estetycznych, mineralnych płyt BIOGUARD ACOUSTIC bez perforacji na specjalnej konstrukcji nośnej dla pomieszczeń czystych CLEAN ROOM. Sufit nie tylko niszczy bakterie (dzięki specjalnej powłoce), ale także zapewniają optymalne warunki akustyczne (pochłanianie dźwięku na poziomie αw=0,60) – wyjaśnia. Skutecznie zminimalizuje więc wszelkie hałasy generowane m.in. przez aparaturę medyczną, rozmowy innych pacjentów czy personelu szpitalnego.

Konstrukcja CLEAN ROOM:
  • może być stosowana w pomieszczeniach klasy ISO 5 (zgodnie z normą ISO 14644-1);
  • jest wytrzymała i odporna na korozję;
  • elementy konstrukcji wykonano z aluminium, dlatego może być montowana również w pomieszczeniach z rezonansem magnetycznym;
  • posiada specjalne uszczelki silikonowe – ich zastosowanie zapewnia szczelność i hermetyczność całego sufitu;
  • posiada dodatkowe, plastikowe klipsy mocujące płyty sufitowe.

Komfort akustyczny i estetyka na korytarzu

Szpitalne korytarze, biura i pomieszczenia administracyjne to miejsca, w których występuje minimalne ryzyko infekcji. Nie ma więc konieczności stosowania specjalistycznych rozwiązań. W takich przestrzeniach możemy skupić się na kształtowaniu warunków akustycznych i minimalizowaniu hałasu oraz efektach wizualnych.

- W korytarzu zastosujmy więc dowolny sufit, który skutecznie pochłania dźwięki, posiada dobre właściwości izolacji dźwiękowej, odbicia światła, a także odpowiednią reakcję na ogień. Zalecamy m.in. płyty SAHARA MAX, OPTIMA, ULTIMA (VECTOR, PLANKS) czy COLORTONE. Płyty dostępne są w różnych kolorach, rozmiarach oraz typach krawędzi – dodaje Sylwia Rudnicka.

Komentarze do: Przestrzeń bezpieczna i wolna od bakterii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz